Türkiye’de yaşayan ve uluslararası koruma kapsamında yer alan yabancıların çalışma izinleri Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanun ve diğer ilgili yönetmeliklerde düzenlenmiştir. Çalışma izni şartları statü sahiplerine göre değişmektedir. Bu şartlar her statüye göre ayrı ayrı ele alınmıştır.

1.MÜLTECİLER VE İKİNCİL KORUMA STATÜ SAHİBİ KİMSELER:

Mülteci ve ikincil koruma statü sahibi kişiler statüyü almalarından itibaren bağımlı olarak çalışabilirler. Mülteci veya ikincil koruma statüsü sahibi kimseye verilen kimlik belgesi, çalışma izni yerine geçer bu durum kimlik belgesine de yazılır. Ancak bu kimseler Türk vatandaşlarına tahsis edilen işlerde çalışamazlar.

2.ULUSLARARASI KORUMA BAŞVURU SAHİPLERİ VE ŞARTLI MÜLTECİLER:

Uluslararası koruma başvurusunda bulunmasına rağmen başvurusu sonuçlanıp statüsü belirlenmemiş kimseler ile şartlı mültecilerin çalışma şartları kanunda farklı bir şekilde düzenlenmiştir. Buna göre bu yabancılar Uluslararası Koruma Başvurusu tarihinden 6 ay sonra çalışma izni ve çalışma izni muafiyeti almak için başvurabileceklerdir. Sonuç olarak bu kimseler Mülteci ve İkincil koruma statüsündeki kimselerden ayrılarak çalışma izni belgesi bulunduğu takdirde Türkiye’de çalışabilirler.

3.GEÇİCİ KORUMA STATÜSÜNDEKİ YABANCILAR:

Geçici koruma kapsamındaki kimseler yani Suriye Arap Cumhuriyetindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan yabancılar Türkiye’de ancak çalışma izni alarak çalışabilirler. Buna göre bu kimseler geçici koruma kimlik belgesinin düzenlenmesinden itibaren 6 ay sonra çalışma izni veya çalışma izni muafiyet belgesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına müracaat edebileceklerdir. Bu başvuruyu ilgili şahıslar yapabileceği gibi Avukatı aracılığı ile de yapabilir. Geçici Koruma Kapsamındaki kişiler, çalışacağı şirkette ancak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının %10 oranında bir kota sınırlaması ile çalışabilirler.

 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Turkuaz Kart

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024
5 yıl ikamet şartıyla vatandaşlık
5 YIL İKAMET ŞARTIYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI -2024
Mart 26, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı davası Evlilik Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler ev üzerinden ikamet izni ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği istisnai türk vatandaşlığı istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? o-177 tahdit kodu oturum izinleri arasında geçiş Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme tahdit kodu tahdit kodu ne demek taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları yabancıların çalışma izni nasıl alınır Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır

Ara