Evlilik Birliği Dışında Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığını Kazanması


Doğumun evlilik birliği içerisinde gerçekleşmemesi durumunda; Çocuğun Türk Vatandaşlığını kazanabilmesi için Anne veya Babadan hangisinin Türk vatandaşı olduğu önemli bir husustur. Zira Türk Medeni kanununa göre, Evlilik birliği dışında doğan çocuk ile Ana arasından soy bağı doğumla beraber herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmaksızın kendiliğinden kurulur. Dolayısıyla Anne Türk vatandaşı, Baba yabancı Evlilik birliği dışında doğan Çocuğun Türk vatandaşlığını kazanması; Herhangi bir işleme gerek kalmaksızın aslen gerçekleşir.

Baba Türk Anne yabancı, Evlilik birliği içerisinde doğmamış Çocuk arasında soy bağının kurulması; Kanunda ön görülmüş belli şartlara bağlıdır. 

BABA TÜRK VATANDAŞI ANA YABANCI, EVLİLİK BİRLİĞİ DIŞINDA DOĞAN ÇOCUĞUN TÜRK VATANDAŞLIĞINI KAZANMASI:

Evlilik birliği dışında doğan çocuğun, Babası Türk vatandaşı Anası yabancıysa Çocuk ile Baba arasındaki biyolojik soy bağı, Hukuki soy bağı olarak kabul edilmemektedir. Türk Vatandaşlığı Kanunu 7. Maddesi uyarınca “Türk vatandaşı baba ve yabancı anadan evlilik birliği dışında doğan çocuk ise soy bağı kurulmasını sağlayan usul ve esasların yerine getirilmesi halinde Türk vatandaşlığını kazanır.” Hükmü uyarınca Baba Türk Ana yabancı Evlilik birliği dışında doğan çocuğun Türk vatandaşlığını kazanması; Çocukla Baba arasındaki biyolojik soy bağının yapılacak Müracaatla hukuki soy bağı haline gelmesiyle gerçekleşir.

Milletler Arası Özel Hukuk Kanunun 16. Maddesine göre çocuk ile Babanın soy bağı kuruluşu:

  1. Çocuğun doğum anındaki Milli Hukukuna göre kurulur. Kurulamaması halinde,
  2. Çocuğun yerleşim yeri Hukukuna göre kurulur. Kurulamaması halinde,
  3. Ana veya Babanın çocuğun doğum anındaki Milli Hukuklarına göre kurulur. Kurulamaması halinde,
  4. Anne ve Babanın Çocuğun doğum anındaki müşterek yerleşim yeri Hukukuna göre kurulur. Kurulamaması halinde,
  5. Çocuğun doğum yeri Hukukuna göre Baba ile arasında Hukuki soy bağı kurulur.
Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  5 YIL İKAMET ŞARTIYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI -2024

Evlilik birliği dışında doğan Çocuk Türk vatandaşı Baba ile arasında hukuki soy bağının kurulmasıyla; Doğum anından itibaren Türk Vatandaşlığını kazanmış olacaktır.

SOY BAĞININ KURULMASINDA YETKİLİ HUKUKUN TÜRK HUKUKU OLMASI:

Milletler arası özel hukukuna göre soy bağının kurulması için yetkili hukukun Türk hukuku olması durumunda olay ve durumlara göre değişkenlik gösterebilmekle beraber;

  • Nesebin Tashihi,
  • Babalığın Hükümle Tahakkuk etmesi,
  • Tanıma,

Gibi hukuki araçlarından biriyle Baba ile evlilik birliği dışında doğan Çocukla Hukuki soy bağı kurulur. Bunun sonucunda Çocuk doğumdan itibaren Türk Vatandaşlığı kazanılmış olur.


Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024
5 yıl ikamet şartıyla vatandaşlık
5 YIL İKAMET ŞARTIYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI -2024
Mart 26, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı davası Evlilik Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler ev üzerinden ikamet izni ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği istisnai türk vatandaşlığı istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? o-177 tahdit kodu oturum izinleri arasında geçiş Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme tahdit kodu tahdit kodu ne demek taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları yabancıların çalışma izni nasıl alınır Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır

Ara