Evlat Edinme Yolu ile Türk Vatandaşlığının Kazanılması


Kanun bazı şartların varlığı halinde evlat edinme yolu ile Yabancı Evlatlığın, Türk Vatandaşlığını kazanabileceğini kabul etmiştir. Milletler Arası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanunu Madde 18’e göre evlat edinme ehliyet ve şartları hakkında, tarafların her birinin evlat edinme anındaki Milli Hukukları uygulanır. Buna göre Türk mevzuatında Evlat Edinme Yolu ile Türk Vatandaşlığının Kazanılması için aşağıdaki şartlar ön görülmüştür..

  1. Geçerli bir evlat edinme için Türk Medeni kanunda ön görülen şartların gerçekleşmiş olması gerekir.
  2. Evlat edinilecek ergin olmayan kişinin Milli güvenlik ve Kamu düzeni bakımından engel bir halinin bulunmaması gerekir.
  3. Evlatlığın Küçük olması gerekir. Bu durumda evlatlığın ergin olup olmadığının tespiti kişinin kendi Milli hukukuna, vatansız olması halinde Türk Medeni Kanuna göre belirlenir.

Yukarıda bahsi geçen şartların sağlanması halinde evlatlık Mahkeme kararından itibaren Türk Vatandaşlığını kazanmış sayılacaktır.


Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Evlilik Birliği Dışında Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığını Kazanması

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

İş Hukuku
Ağustos 16, 2022
araç değer kaybı
Araç Değer Kaybı Davası
Mart 7, 2022
Uluslararası Koruma Talebinin Ret Edilmesi Ve O- 177 Kodu
Ocak 3, 2022

Etiket Bulutu

annem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim araç değer kaybı ankara araç değer kaybı avukat araç değer kaybı başvurusu babam türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim dedem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim Eğitim filistinlilere türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı nedir istisnai yoldan vatandaşlık kazanma istisnai yolla türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık şartları kimler turkuaz kart alabilir Korunma ninem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim parayla türk vatandaşlığı Sınır Dışı Edilme tahdit kodları mevzuat tahdit kodları ve anlamları tahdit kodları yönetmeliği tahdit kodu kaldırma tahdit kodu kaldırma davası tahdit kodu ne demek tahdit kodunun kaldırılması davası turkuaz kart başvurusu turkuaz kart başvurusu nasıl yapılır turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart nedir turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart uygulaması turkuaz kart çalışma izni turkuaz kart özellikleri türkiye'de yabancılara çalışma izni nasıl alınır Türk vatandaşlığının ispatı uluslararası koruma başvurusunun reddi kararına itiraz uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusunun reddine ilişkin karara karşı idari itiraz ve yargı yolu Vatandaşlık yabancıların çalışma izni alması için gerekli belgeler yabancıların çalışma izni başvurusu yabancıların çalışma izni şartları yabancı çalışma izni için gerekli belgeler Yatırım Üniversite