Türkiye Cumhuriyeti Aile İkamet İzni

Aile ikamet izni, ailelerin bir arada yaşamalarına hizmet etmek için kabul edilmiştir. Buna göre Türk Vatandaşı veya eski Türk Vatandaşı ile evli olan yabancılar ve bunların çocukları aile ikamet izninden yararlanabilecektir. Bunların yanında Türkiye’de geçerli ikamet iznine sahip yabancı ile Mülteciler ve Geçici koruma statüsüne sahip olan kişilerin eş ve çocukları da aile ikamet izninden yararlanabilirler.  

Aile ikamet iznin alınabilmesi için ikamet izni talebinde bulunan kişinin masraflarının Türk Vatandaşı veya Türkiye’de kanunen bulunan aile üyesi yabancı tarafından karşılanacağının taahhüt edilmesi gerekir. 

AİLE İKAMET İZNİ SÜRESİ:

Aile ikamet izni süresi, destekleyicinin ikamet izin süresi nazara alınarak hesap edilir. Süre en fazla 3 yıl olabilir. Fakat hiçbir zaman destekleyicinin ikamet izninden daha uzun süre aile ikamet izni verilemez.

AİLE İKAMET İZNİ ALINABİLMESİ İÇİN DESTEKLEYİCİDE BULUNMASI GEREKLİ ŞARTLAR:
 1.  Toplam geliri asgari ücretten az olmamak üzere, ailedeki fert başına asgari ücretin üçte birinden az olmayan aylık
  geliri bulunmak 
 2. Ailenin nüfusuna göre, genel sağlık ve güvenlik standartlarına uygun barınma şartlarına sahip olmak ve tüm aile fertlerini kapsayan sağlık sigortası yaptırmış olmak
 3. Başvuru tarihi itibarıyla, beş yıl içinde aile düzenine karşı suçlardan herhangi birinden hüküm giymemiş olduğunu adli sicil kaydıyla belgelemek 
 4. Türkiye’de en az bir yıldır ikamet izniyle kalıyor olmak 
 5. Adres kayıt sisteminde kaydı bulunmak

Bilimsel amaçlı ikamet izni olanlar ve çalışma izni sahibi yabancılar hakkında Türkiye’de en az bir yıldır ikamet ediyor şartı aranmayacaktır. Yine eski Türk Vatandaşları ile Türk Vatandaşı ile evli olan yabancılar içinde 1 yıldır Türkiye’de ikamet ediyor şartı aranmayacaktır. 

Yine yukarıdaki şartların istisnası olarak Türkiye’de bulunan Mülteciler ve Geçici koruma statüsünde bulunan kişiler hakkında gelir standardı şart aranmadan Aile ikamet izni verilecektir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  İkamet (Oturum) İzinleri Arasında Geçiş
AİLE İKAMET İZNİ BAŞVURUSUNDA BULUNAN YABANCININ TAŞIMASI GEREKLİ OLDUĞU ŞARTLAR: 
 1. Başvuruda bulunan kişinin aile üyesi olduğunu gösteren bilgi ve belgeleri ibraz etmek 
 2. Destekleyici ile birlikte yaşadığını veya yaşama niyeti taşıdığını ortaya koymak 
 3. Evliliği aile ikamet izni alabilmek amacıyla yapmamış olmak
 4. Eşlerden her biri için on sekiz yaşını doldurmuş olmak 
 5. Türkiye’ye girişine izin verilmeyen yabancılardan olmaması şartları aranmaktadır.

 

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Kanada'daki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi
Kanada’daki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi 2024
Haziran 20, 2024
İsveç'teki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi
Danimarka’daki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi 2024
Haziran 20, 2024
İsveç'teki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi
İsveç’teki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi 2024
Haziran 20, 2024

Etiket Bulutu

5 yıl ikamet şartıyla vatandaşlık 75 bin dolar ikamet izni 200 bin dolar oturum izni Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler ev üzerinden ikamet izni genel yolla vatandaşlık ikamet izni iptali nedir ikamet izni iptaline karşı dava ikamet izni reddi ikamet izni reddi 32. madde ikamet izni ret kararına karşı dava ikamet şartıyla vatandaşlık Korunma Mavi karta kimler başvurabilir Mavi kart nedir Mavi kart sahiplerinin hakları MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? nüfus hizmetleri kanunu 27/a nedir Nüfus Hizmetleri Kanunu 27/A Nedir Nüfus Hizmetleri Kanunu 27/A Nedir oturum izni iptali nedir Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme TANIMA TENFİZ DAVALARINDA GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME NERESİDİR? Tanıma tenfiz davası Ne Kadar Sürer Tanıma tenfiz davası Yetkili mahkeme tanıma ve tenfiz davası nedir Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir? taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ Türk vatandaşlığı kazanma türleri Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİNE KARŞI İPTAL DAVASI Vatandaşlık Yabancı boşanma kararının nüfusa işlenmesi Yabancı Boşanma Kararının Nüfusa İşlenmesi Yabancı Boşanma Kararının Nüfusa İşlenmesi Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları yatırım yoluyla türk vatandaşlığı Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır çalışma izni için gerekli evraklar çalışma izni nasıl alınır

Ara