Türkiye Cumhuriyeti Aile İkamet İzni

Aile ikamet izni, ailelerin bir arada yaşamalarına hizmet etmek için kabul edilmiştir. Buna göre Türk Vatandaşı veya eski Türk Vatandaşı ile evli olan yabancılar ve bunların çocukları aile ikamet izninden yararlanabilecektir. Bunların yanında Türkiye’de geçerli ikamet iznine sahip yabancı ile Mülteciler ve Geçici koruma statüsüne sahip olan kişilerin eş ve çocukları da aile ikamet izninden yararlanabilirler.  

Aile ikamet iznin alınabilmesi için ikamet izni talebinde bulunan kişinin masraflarının Türk Vatandaşı veya Türkiye’de kanunen bulunan aile üyesi yabancı tarafından karşılanacağının taahhüt edilmesi gerekir. 

AİLE İKAMET İZNİ SÜRESİ:

Aile ikamet izni süresi, destekleyicinin ikamet izin süresi nazara alınarak hesap edilir. Süre en fazla 3 yıl olabilir. Fakat hiçbir zaman destekleyicinin ikamet izninden daha uzun süre aile ikamet izni verilemez.

AİLE İKAMET İZNİ ALINABİLMESİ İÇİN DESTEKLEYİCİDE BULUNMASI GEREKLİ ŞARTLAR:
 1.  Toplam geliri asgari ücretten az olmamak üzere, ailedeki fert başına asgari ücretin üçte birinden az olmayan aylık
  geliri bulunmak 
 2. Ailenin nüfusuna göre, genel sağlık ve güvenlik standartlarına uygun barınma şartlarına sahip olmak ve tüm aile fertlerini kapsayan sağlık sigortası yaptırmış olmak
 3. Başvuru tarihi itibarıyla, beş yıl içinde aile düzenine karşı suçlardan herhangi birinden hüküm giymemiş olduğunu adli sicil kaydıyla belgelemek 
 4. Türkiye’de en az bir yıldır ikamet izniyle kalıyor olmak 
 5. Adres kayıt sisteminde kaydı bulunmak

Bilimsel amaçlı ikamet izni olanlar ve çalışma izni sahibi yabancılar hakkında Türkiye’de en az bir yıldır ikamet ediyor şartı aranmayacaktır. Yine eski Türk Vatandaşları ile Türk Vatandaşı ile evli olan yabancılar içinde 1 yıldır Türkiye’de ikamet ediyor şartı aranmayacaktır. 

Yine yukarıdaki şartların istisnası olarak Türkiye’de bulunan Mülteciler ve Geçici koruma statüsünde bulunan kişiler hakkında gelir standardı şart aranmadan Aile ikamet izni verilecektir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Türkiye Cumhuriyeti Uzun Dönem İkamet İzni
AİLE İKAMET İZNİ BAŞVURUSUNDA BULUNAN YABANCININ TAŞIMASI GEREKLİ OLDUĞU ŞARTLAR: 
 1. Başvuruda bulunan kişinin aile üyesi olduğunu gösteren bilgi ve belgeleri ibraz etmek 
 2. Destekleyici ile birlikte yaşadığını veya yaşama niyeti taşıdığını ortaya koymak 
 3. Evliliği aile ikamet izni alabilmek amacıyla yapmamış olmak
 4. Eşlerden her biri için on sekiz yaşını doldurmuş olmak 
 5. Türkiye’ye girişine izin verilmeyen yabancılardan olmaması şartları aranmaktadır.

 

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Vize Cezası Hesaplama
Kasım 30, 2022
Deport Süresi Hesaplama
Kasım 29, 2022
İnfaz Hesaplama
Kasım 29, 2022

Etiket Bulutu

annem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı ankara araç değer kaybı avukat araç değer kaybı başvurusu araç değer kaybı davası babam türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim dedem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim Eğitim filistinlilere türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı nedir istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yoldan vatandaşlık kazanma kimler turkuaz kart alabilir Korunma ninem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim parayla türk vatandaşlığı Sınır Dışı Edilme tahdit kodları mevzuat tahdit kodları ve anlamları tahdit kodları yönetmeliği tahdit kodu tahdit kodu kaldırma tahdit kodu kaldırma davası turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart başvurusu turkuaz kart başvurusu nasıl yapılır turkuaz kart uygulaması turkuaz kart özellikleri türkiye'de yabancılara çalışma izni nasıl alınır türk vatandaşlığı nasıl alabilirim Türk vatandaşlığının ispatı uluslararası koruma başvurusunun reddi kararına itiraz v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık yabancıların çalışma izni alması yabancıların çalışma izni alması için gerekli belgeler yabancıların çalışma izni başvurusu yabancıların çalışma izni nasıl alınır yabancıların çalışma izni şartları yabancı çalışma izni için gerekli belgeler Üniversite

Ara