Yeniden Türk Vatandaşlığına Alınma

Türk vatandaşlığını herhangi bir şekilde kaybetmiş kişilerin, yeniden Türk vatandaşlığına alınması için kanunda düzenlenmiş bir müessesedir. Kanun Türk vatandaşlığını kaybetme nedenine göre vatandaşlığa alınmayı; İkamet şartlı ve ikamet şartsız olarak ikiye ayırmıştır. Ancak her iki durumda da kişinin Vatandaşlığa alınması için Milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir halinin bulunmaması şartı aranmıştır. 

1.İKAMET ŞARTSIZ YENİDEN TÜRK VATANDAŞLIĞINA ALINMA

İkamet şartsız yeniden Türk Vatandaşlığını kazanmada, kişinin Türkiye’de ikametinin bulunmasına gerek yoktur. Kişi Türk vatandaşlığına alınması için, müracaatını ister ülke içindeki valiliklere isterse Yurt dışı temsilciliklerine yapabilecektir. Müracaatı alan makam oluşturacağı başvuru dosyasını İç İşleri Bakanlığına gönderecektir. Kanun Bakanlığa takdir yetkisi vermiştir. Dolaysıyla aranan şartların varlığı vatandaşlığa geri alınmak için mutlak bir hak vermemiştir.

a) Çıkma izni almak suretiyle Türk Vatandaşlığını kaybedenler:

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının birçoğu bulundukları ülkelerin Vatandaşlığına geçmek istemektedir. Vatandaşlığına geçilmek istenen ülkelerin bir kısmı da başvurucunun hali hazırdaki vatandaşlığından ayrılmasını şart koşmaktadır. Kanun vatandaşların yaşadığı bu sorunun çözümü için yetkili makamlardan izin almak suretiyle Türk vatandaşlığından ayrılanlara, kolay yoldan Türk vatandaşlığına geri dönme imkanı tanımıştır. Buna göre yetkili makamdan izin alarak Türk  vatandaşlığından çıkan kimseler, Türk vatandaşlığına dönmek istemesi halinde ikamet şartı aranmadan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kazanacaktır.

b) Ana Veya Babaya Bağlı Olarak Türk Vatandaşlığını Kaybedenler: 

Türk Vatandaşlığı kanunu 21. Maddeye göre Ana veya Babaya bağlı olarak Türk vatandaşlığını kaybeden küçük çocuklar, ergin olmalarından itibaren 3 yıl içinde seçme hakkını kullanarak Türk Vatandaşlığına dönme hakkına sahiptirler. Ancak kanun bu 3 yıllık sürenin kaçırılması halinde vatandaşlığa dönebilmek için bir imkan daha tanımıştır. Buna göre bu gibi Çocuklar da İkamet şartı aranmaksızın yeniden Türk Vatandaşlığına alınabilecektir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  TÜRK VATANDAŞLIĞININ İSPATI

2.İKAMET ŞARTLI YENİDEN TÜRK VATANDAŞLIĞINA ALINMA

Türk vatandaşlığını kaybettirme kararı ile kaybedenler ve Türk vatandaşlığını seçme hakkı kullanarak kaybedenler; belli şartlar gerçekleştiği takdirde Türk Vatandaşlığına geri dönebileceklerdir.

  • Milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir halin olmaması,
  • Müracaat tarihinden geriye doğru Türkiye’de 3 yıl ikamet etmiş olmak,
  • Yetkili makamın uygun bulması halinde Türk Vatandaşlığını kazanır. Kaybettirme kararı ile Türk vatandaşlığını kaybedenler için Cumhurbaşkanı, seçme hakkını kullanarak Türk vatandaşlığını kaybedenler içinse İç işleri Bakanlığı yetkilidir.


Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024
5 yıl ikamet şartıyla vatandaşlık
5 YIL İKAMET ŞARTIYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI -2024
Mart 26, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı davası Evlilik Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler ev üzerinden ikamet izni ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği istisnai türk vatandaşlığı istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? o-177 tahdit kodu oturum izinleri arasında geçiş Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme tahdit kodu tahdit kodu ne demek taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları yabancıların çalışma izni nasıl alınır Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır

Ara