Türkiye Cumhuriyeti Uzun Dönem İkamet İzni

Türkiye Cumhuriyeti Uzun Dönem İkamet İzni

Türkiye Cumhuriyeti Uzun Dönem İkamet İzni, Kanunda öngörülen şartları taşıyan yabancılara verilen ve Türk makamlarından izin alarak Türk Vatandaşlığından çıkıp yabancı ülke vatandaşlığına geçen eski Türk vatandaşlarına verilen ikamet izin türüdür.

UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ KİMLERE VERİLİR:

Türkiye’de kesintisiz en az 8 yıl ikamet izni ile kalmış yabancılara İç İşleri Bakanlığı onayıyla Valilikler tarafından uzun dönem ikamet izni verilecektir. Kanundan da anlaşılacağı üzere burada idarenin takdir yetkisi yoktur. Şartları sağlayan herkese vermek zorundadır. Bununla beraber Türkiye’de bulunan Mülteciler, Şartlı Mülteciler, İkincil koruma statüsü sahipleri, İnsani İkamet izni sahipleri ve geçici koruma sağlanan yabancılar Türkiye’de hangi sürede kalmış olursa olsunlar uzun dönem ikamet izni alabilmeleri mümkün değildir.

UZUN DÖNEM İKAMET İZNİNİN ŞARTLARI:   
  1. Kesintisiz en az sekiz yıl ikamet izniyle Türkiye’de kalmış olmak,
  2. Son üç yıl içinde sosyal yardım almamış olmak,
  3. Kendisi veya varsa ailesinin geçimini sağlayacak yeterli ve düzenli gelir kaynağına sahip olmak, 
  4. Geçerli sağlık sigortasına sahip olmak,
  5. Kamu düzeni veya kamu güvenliği açısından tehdit oluşturmamak,

Şartlarını sağlayan kimseler, Uzun Dönem İkamet izni alabilmek için yetkili makamlara başvurabilecektir.

UZUN DÖNEM İKAMET İZNİNİN SAĞLADIĞI HAKLAR:

Uzun Dönem İkamet izni sahibi yabancılar, Türkiye’de diğer ikamet izni sahiplerine göre çok daha geniş haklara sahip kılınmıştır. Buna göre;

  1. Askerlik hizmeti yapma yükümlülüğü
  2. Seçme ve seçilme hakkı
  3. Kamu görevine girme hakkı
    hariç diğer haklardan aynen Türk vatandaşları gibi yararlanırlar. 
Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Yabancı Gayrimenkul Alımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu haklara örnek vermek gerekirse: İkamet, Seyahat, Çalışma, Yatırım, Ticari faaliyet, Miras, Taşınır ve Taşınmaz Mal iktisabı gibi konulardaki işlemleri, ilgili kurumlar tarafından Türk Vatandaşlarına uygulanan mevzuata göre yürütülecektir. 

UZUN DÖNEM İKAMET İZNİNİN İPTALİ

Yabancının, kamu düzeni veya kamu güvenliği açısından ciddi tehdit oluşturması, Sağlık, eğitim ve ülkesindeki zorunlu kamu hizmeti dışında bir nedenle kesintisiz bir yıldan fazla süreyle Türkiye dışında bulunması, hâllerinde Uzun Dönem İkamet İzni iptal edilir.

UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ BAŞVURU SÜRECİ

Başvurular Bizzat veya Avukat aracılığıyla Yurt dışında konsolosluklara Yurt içinde yabancının bulunduğu İl Valiliğine yapılır. Bu başvurular en geç 1 ay içinde sonuçlandırılır. Kurumca yapılacak değerlendirmede yabancının; Türkiye’ye yerleşme iradesi, Türkiye’de yakınlarının bulunup bulunmadığı, Taşınmaz mal varlığı, Ticari ilişkileri, Türkiye ile arasındaki Sosyal- Ekonomik ve Kültürel bağları nazara alınır.  

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Vize Cezası Hesaplama
Kasım 30, 2022
Deport Süresi Hesaplama
Kasım 29, 2022
İnfaz Hesaplama
Kasım 29, 2022

Etiket Bulutu

annem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı ankara araç değer kaybı avukat araç değer kaybı başvurusu araç değer kaybı davası babam türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim dedem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim Eğitim filistinlilere türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı nedir istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yoldan vatandaşlık kazanma kimler turkuaz kart alabilir Korunma ninem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim parayla türk vatandaşlığı Sınır Dışı Edilme tahdit kodları mevzuat tahdit kodları ve anlamları tahdit kodları yönetmeliği tahdit kodu tahdit kodu kaldırma tahdit kodu kaldırma davası turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart başvurusu turkuaz kart başvurusu nasıl yapılır turkuaz kart uygulaması turkuaz kart özellikleri türkiye'de yabancılara çalışma izni nasıl alınır türk vatandaşlığı nasıl alabilirim Türk vatandaşlığının ispatı uluslararası koruma başvurusunun reddi kararına itiraz v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık yabancıların çalışma izni alması yabancıların çalışma izni alması için gerekli belgeler yabancıların çalışma izni başvurusu yabancıların çalışma izni nasıl alınır yabancıların çalışma izni şartları yabancı çalışma izni için gerekli belgeler Üniversite

Ara