Türkiyede Doğan Yabancı Çocuğun Türk Vatandaşlığını Kazanması

 

Türk Vatandaşlık Kanun 8. Maddesine göre Türkiye’de doğan yabancı çocuğun Türk vatandaşlığını kazanması için;

 1. DOĞUMUN TÜRKİYEDE GERÇEKLEŞMİŞ OLMASI GEREKİR:
  Doğumun, devletin siyasi sınırlarını oluşturan Kara Ülkesi, Hava Sahası ve Kara Sularında gerçekleşmesi gerekir.

 1. SOYBAĞI ESASINA GÖRE ANA/BABADAN VATANDAŞLIK KAZANAMAMIŞ OLMASI:
  Doğum anında Yabancı Anne ve Babasından dolayı doğumla beraber herhangi bir ülkenin Vatandaşlığını kazanmamış olması gerekir. 

 1. YABANCI ÜLKE VATANDAŞLIĞININ DOĞUM ANINDA KAZANILAMAMIŞ OLMASI:
  Çocuğun doğumundan sonra Anne veya Babasına bağlı olarak yabancı bir devletin vatandaşlığını kazanması Türk vatandaşlığına zarar vermeyecektir.   

 1. TÜRKİYEDE DOĞAN YABANCI ÇOCUĞUN TÜRK VATANDAŞLIĞINI KAZANMASI İÇİN BAŞVURU USULÜ:
  Doğum Yeri Esasına göre Türk vatandaşlığının kazanılması için yönetmelikte belirlenen;

 1. Vatandaşlık için başvuru dilekçesi.

 2. Çocuğun Türkiye’de doğduğunu ispatlayan doğum belgesi.

 3. Doğum belgesine dayanılarak düzenlenen doğum tutanağı.

 4. Çocuğun ana ve babadan dolayı herhangi bir devletin vatandaşlığını kazanmadığını ispatlayan belge

 5. Ana ve babanın vatansız olması halinde temini mümkün ise bu durumu ispatlayan belgeleriyle doğumun gerçekleştiği yer valiliğine müracaat edilir.

Akabinde Valilikçe hazırlanacak dosya kararı almak üzere İç İşleri Bakanlığına gönderilir. Kanunda öngörülen şartları taşıdıkları tespit edilen çocuklar, doğum anından itibaren Türk vatandaşlığını kazanacaktır. 

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Türk Vatandaşlığından Çıkma

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024
5 yıl ikamet şartıyla vatandaşlık
5 YIL İKAMET ŞARTIYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI -2024
Mart 26, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı davası Evlilik Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler ev üzerinden ikamet izni ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği istisnai türk vatandaşlığı istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? o-177 tahdit kodu oturum izinleri arasında geçiş Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme tahdit kodu tahdit kodu ne demek taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları yabancıların çalışma izni nasıl alınır Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır

Ara