Türkiyede Doğan Yabancı Çocuğun Türk Vatandaşlığını Kazanması

 

Türk Vatandaşlık Kanun 8. Maddesine göre Türkiye’de doğan yabancı çocuğun Türk vatandaşlığını kazanması için;

 1. DOĞUMUN TÜRKİYEDE GERÇEKLEŞMİŞ OLMASI GEREKİR:
  Doğumun, devletin siyasi sınırlarını oluşturan Kara Ülkesi, Hava Sahası ve Kara Sularında gerçekleşmesi gerekir.

 1. SOYBAĞI ESASINA GÖRE ANA/BABADAN VATANDAŞLIK KAZANAMAMIŞ OLMASI:
  Doğum anında Yabancı Anne ve Babasından dolayı doğumla beraber herhangi bir ülkenin Vatandaşlığını kazanmamış olması gerekir. 

 1. YABANCI ÜLKE VATANDAŞLIĞININ DOĞUM ANINDA KAZANILAMAMIŞ OLMASI:
  Çocuğun doğumundan sonra Anne veya Babasına bağlı olarak yabancı bir devletin vatandaşlığını kazanması Türk vatandaşlığına zarar vermeyecektir.   

 1. TÜRKİYEDE DOĞAN YABANCI ÇOCUĞUN TÜRK VATANDAŞLIĞINI KAZANMASI İÇİN BAŞVURU USULÜ:
  Doğum Yeri Esasına göre Türk vatandaşlığının kazanılması için yönetmelikte belirlenen;

 1. Vatandaşlık için başvuru dilekçesi.

 2. Çocuğun Türkiye’de doğduğunu ispatlayan doğum belgesi.

 3. Doğum belgesine dayanılarak düzenlenen doğum tutanağı.

 4. Çocuğun ana ve babadan dolayı herhangi bir devletin vatandaşlığını kazanmadığını ispatlayan belge

 5. Ana ve babanın vatansız olması halinde temini mümkün ise bu durumu ispatlayan belgeleriyle doğumun gerçekleştiği yer valiliğine müracaat edilir.

Akabinde Valilikçe hazırlanacak dosya kararı almak üzere İç İşleri Bakanlığına gönderilir. Kanunda öngörülen şartları taşıdıkları tespit edilen çocuklar, doğum anından itibaren Türk vatandaşlığını kazanacaktır. 

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Taşınmaz Üzerinden İkamet (Oturum) İzni
Temmuz 12, 2023

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi Evlilik ev üzerinden ikamet izni ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği ikamet izni nedir ikamet izni ret kararına karşı dava istisnai türk vatandaşlığı istisnai yolla türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma ninem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim o-177 tahdit kodu Sınır Dışı Edilme tahdit kodları ve anlamları tahdit kodu kaldırma tahdit kodu ne demek tahdit kodunun kaldırılması davası taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni turkuaz kart alma şartları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart nedir turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık turkuaz kart çalışma izni turkuaz kart özellikleri türkiye'de yabancılara çalışma izni nasıl alınır türkiye aile birleşim vizesi nedir Türk vatandaşlığının ispatı uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararına itiraz uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusunun reddine ilişkin karara karşı idari itiraz ve yargı yolu uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni Vatandaşlık yabancı ikamet izni yabancı çalışma izni için gerekli belgeler Yatırım Üniversite

Ara