Türk Vatandaşlığından Çıkma


Türk Vatandaşlığından çıkma hakkının kullanılabilmesi için kabul edilen ortak şart, yabancı bir devletin Vatandaşlığının kazanılması veya kazanılacak olmasıdır. Vatandaşlıktan çıkma Türk Vatandaşlık Kanunu 25. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre Vatandaşlıktan çıkmak isteyen kimse, aşağıda yer alan dört şartı birlikte gerçekleştirmiş olması gerekir. 

 1. Başvuruda bulunan kişinin ergin ve ayırt etme gücüne sahip olması gerekir.
 2. Herhangi bir nedenle Yabancı devlet vatandaşlığını kazanmış veya kazanacağına dair güçlü emareler bulunması gerekir
 3. Herhangi bir suç veya askerlik hizmeti bakımından aranan kişi olmaması gerekir.
 4. Hakkında herhangi bir Mali ve Cezai tahdit bulunmaması gerekir.

TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN  ÇIKMAK  İÇİN  İZİN  BELGESİ

Türk Vatandaşlığından çıkmak için İzin belgesi, kişinin başka bir devlet vatandaşlığına geçmesine yetkili Türk makamlarınca izin verildiğini gösteren belgedir. Bu belge Türk Vatandaşlığından çıkmak isteyen ancak henüz yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanmamış kimselere verilir. İç İşleri Bakanlığınca verilen bu izin, kişinin Türk vatandaşlığını kaybetmesine neden olmaz. Bu belgenin süresi 2 yıl olup, bu süre içerisinde izin belgesi alan kimse yabancı devlet vatandaşlığının kazanılması yolunda yapmış olduğu girişimler hakkında yetkili Türk makamlarına bilgi ve belgeleri vermekle mükelleftir. Verilen 2 yılık sürenin sonunda Yabancı devlet vatandaşlığını kazananlar, vatandaşlığı kazandıklarına dair bilgi ve belgeleri Türk makamlarına vermelidir. Daha sonra İç İşleri Bakanlığı, hazırlanan çıkma belgesini imza karşılığında bu kişilere verir. İlgili kişiye çıkma belgesinin verilmesi ile Türk Vatandaşlığını kaybetmiş olur.

TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKMANIN SONUÇLARI:

 1. İlgili kişi hakkında sonuçları: İzin alarak Türk Vatandaşlığından çıkan doğumla Türk Vatandaşlığını kazanmış kimseler ve onların 3. Dereceye kadar olan altsoyu kanunda tespit edilen haklar dışında kalan haklardan Türk Vatandaşları gibi faydalanmaya devam edeceklerdir. Buna göre,
Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024

 • Seçme – seçilme hakkı,
 • Muafen araç veya eşya ithal etme hakkı,
 • Kamu personeli olma hakkı hariç geriye kalan haklardan Türk Vatandaşları gibi faydalanmaya devam edecektir.

  Tüm bunlarla beraber bu kişiler askerlik hizmeti yapma yükümlüğünden muaf tutulacaktır.

 1. Eşe Olan Etkisi: Buna göre Eşlerden birinin Türk Vatandaşlığından izin alarak çıkması; diğer eşin Türk Vatandaşlığını etkilemez.  

 1. Çocuklara Olan Etkisi: Türk Vatandaşlığını kaybeden Ana ya da Babanın talebinin bulunması ve diğer Eşin de Muvafakat vermesi halinde çocukları da kendileri ile birlikte Türk vatandaşlığını kaybederler. 


Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması
YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI -2024
Mayıs 27, 2024
Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı ankara araç değer kaybı avukat araç değer kaybı davası dedem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı ev üzerinden ikamet izni ikamet izni iptali nedir istisnai türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı nedir istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yoldan vatandaşlık kazanma kimler turkuaz kart alabilir Korunma Mavi karta kimler başvurabilir Mavi kart nedir MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? oturum izinleri arasında geçiş oturum izni iptali nedir Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme tahdit kodları yönetmeliği tahdit kodu tahdit kodu kaldırma davası taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart uygulaması Türk vatandaşlığı kazanma türleri türk vatandaşlığı nasıl alabilirim Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni v84 tahdit kodu nedir VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİNE KARŞI İPTAL DAVASI Vatandaşlık yabancıların çalışma izni alması yabancıların çalışma izni nasıl alınır yabancıların çalışma izni şartları yatırım yoluyla türk vatandaşlığı çalışma izni için gerekli evraklar çalışma izni nasıl alınır

Ara