Meşruhatlı Vize Nedir?

1653978748847

Meşruhatlı vize, Türkiye’ ye giriş yasağı bulunmasına rağmen kişilerin Türkiye’ye giriş imkanı sağlayan vizedir. Yabancı kimse tahdit kodundan dolayı veyahut ta giriş yasağı olmasından ötürü Türkiye’ye giriş yapamıyorsa meşruhatlı vize ile bu engellere rağmen Türkiye’ye giriş yapabilir.

Kimler Meşruhatlı Vizeden Faydalanabilir?
Vize amacının çalışma, eğitim, tedavi, evlilik gibi nedenlerin olduğu vizelere özel meşruhatlı vize denir. Bir ailenin bir arada evlilik birliği içerisinde yaşaması, bir öğrencinin eğitim hakkında mahrum kalmayıp eğitimine devam etmesi veyahut ta Türkiye’de tedavi görmesi gereken bir hastanın sağlık durumunu korunması; Kanun tarafından korunan üstün yarar olarak görülmektedir. Buna göre eşlerden biri hakkında, Türkiye’de eğitim gören bir öğrenci hakkında veya Türkiye’de tedavi görmesi gereken hasta hakkında Türkiye’ye giriş yasağı bulunsa bile bu kimseler özel meşruhatlı vize alarak Türkiye’ye giriş yapabilirler.

Meşruhatlı Vize Başvurusu Nereye Yapılması Gerekir?
Meşruhatlı vize talebi bulunduğunuz üllkede yer alan Türk konsolosluğundan talep edilir. Burada önemli olan, durumunuzu güçlü belgelerle ve iyi bir şekilde hazırlanmış bir niyet mektubuyla ve gerekli evraklar ile beraber Türk konsolosluğuna sunmanız gerekmektedir.

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Türk Vatandaşlığının Evlenme Yoluyla Kazanılması

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Taşınmaz Üzerinden İkamet (Oturum) İzni
Temmuz 12, 2023

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi Evlilik ev üzerinden ikamet izni ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği ikamet izni nedir ikamet izni ret kararına karşı dava istisnai türk vatandaşlığı istisnai yolla türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma ninem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim o-177 tahdit kodu Sınır Dışı Edilme tahdit kodları ve anlamları tahdit kodu kaldırma tahdit kodu ne demek tahdit kodunun kaldırılması davası taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni turkuaz kart alma şartları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart nedir turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık turkuaz kart çalışma izni turkuaz kart özellikleri türkiye'de yabancılara çalışma izni nasıl alınır türkiye aile birleşim vizesi nedir Türk vatandaşlığının ispatı uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararına itiraz uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusunun reddine ilişkin karara karşı idari itiraz ve yargı yolu uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni Vatandaşlık yabancı ikamet izni yabancı çalışma izni için gerekli belgeler Yatırım Üniversite

Ara