Yabancıların Türkiye’de Şirket Açması

toplanti 2

Yabancıların Türkiye’de şirket açması, 6735 sayılı Uluslararası İş Gücü kanunda ve İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Bahsi geçen mevzuata göre Yabancı kimseler Türkiye’ye gelip şirket ana sözleşmesinde belirtmiş oldukları faaliyet alanına göre Türkiye’de ticari faaliyette bulunabilirler. Ticari faaliyet alanına göre ve şirket kurucularının isteği doğrultusunda yabancı kimseler, Kollektif şirket, Komandit şirket, Sermayesi paylara bölünmüş komandit, Kooperatif şirket, Anonim şirket, Limited şirket ve Adi şirket kurabilirler.

Yabancıların Türkiye’de Şirket Kurması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Pasaport fotokopisi
  • Noter onaylı Pasaport tercümesi
  • Türkiye ‘ de ikamet ediliyorsa ikamet tezkeresi
  • Yurtdışında ikamet ediliyorsa ikamet adresi
  • Türkiye vergi dairelerinden alınan potansiyel vergi numarası belgesi
  • Şirket ana sözleşmesi
  • İmza beyannamesi
  • Vekaletname

Yukarıda sayılan evraklar ile Ticaret sicil Müdürlüğüne şirket kuruluş başvurusu yapılır.

Yabancı Şirket Ortaklarının Çalışma İzni Alma Zorunluluğu
Yabancı kimse, şirket kurulumunu yaptıktan sonra şirketi üzerinde tasarrufta bulunabilmesi ve şirketi yönetebilmesi için çalışma izni alma zorunluluğu bulunmaktadır. Şirket kuruluş işlemlerinin tamamlanmasının ardından çalışma izni almak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çalışma izni için başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Bakanlığımızca yapılacak değerlendirme neticesinde talebi uygun bulunarak çalışma izni verilen yabancıların bu izin belgeleriyle birlikte ilgili belediyelere başvuru yaparak işyeri açma ve çalışma ruhsatı talep etmeleri zorunludur. Bakanlıkça yapılacak değerlendirme neticesinde talebi uygun bulunan yabancılara çalışma izni verilir.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Yabancı Şirketlerin Belediyeden Ruhsat Alma Zorunluluğu
Şirket kurulumunun ve yabancı şirket ortaklarının çalışma izni alması üzerine ilgili belediyeye başvuru yapılarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı talep etmeleri zorunludur.

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Apostil Şerhi Nedir?

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024
5 yıl ikamet şartıyla vatandaşlık
5 YIL İKAMET ŞARTIYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI -2024
Mart 26, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı davası Evlilik Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler ev üzerinden ikamet izni ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği istisnai türk vatandaşlığı istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? o-177 tahdit kodu oturum izinleri arasında geçiş Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme tahdit kodu tahdit kodu ne demek taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları yabancıların çalışma izni nasıl alınır Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır

Ara