Yabancıların Türkiye’de Miras Hakkı

Adsiz tasarim 8

Türk hukukuna göre yabancı ülke vatandaşı olmak yabancıların Türkiye’de miras hakkına engel bir durum teşkil etmez. Miras bırakanın Türkiye’de olan mal varlığının paylaşılması için varislerinin Mahkeme kararı ile tespit edilmesi gerekir. Bunun ardından miras varislerin arasında resmi olarak paylaşılabilir.

Mirasçılık Belgesi Nedir ?
Miras bırakanın geride bıraktığı mal varlığının nasıl paylaşılacağını ortaya koyan ve mahkeme kararı ile verilen belgeye denir.

Yabancılara Mirasçılık Belgesi Verilebilir Mi?
Türk hukukuna göre yabancılara mirasçılık belgesi verilebilir. Buna için yabancı kimseler miras bırakanın varisi olduklarını kendi ülkelerinden getirecekleri nüfus kayıtları veya mahkeme kararı ile ispat etmeleri gerekmektedir.

Yabancılar Mirasçılık Belgesini Nereden Alabilirler?
Yabancı kimseler miras bırakanın varisi olduklarını ispat eden belgelerle Sulh hukuk mahkemesine başvurarak mirasçılık belgesi alabilirler.

Yabancı Miras Paylaşımı Hangi Ülke Hukukuna Göre Yapılır ?
Milletlerarası Özel Hukuk mevzuatı 20. Maddeye göre, Miras bırakanın ev, arsa gibi taşınmaz malları Türk hukukuna göre para, altın gibi taşınır malları ise kendi ülke hukukuna göre paylaşılır.

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Apostil Şerhi Nedir?

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Yurt Dışından Türkiye’deki Bir Avukata Nasıl Vekaletname Verilir?
Aralık 12, 2022
Yabancıların Türkiye’de Şirket Açması
Aralık 12, 2022
Yabancıların Türkiye’de Boşanması
Aralık 12, 2022

Etiket Bulutu

annem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı ankara araç değer kaybı avukat araç değer kaybı başvurusu araç değer kaybı davası babam türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim dedem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim Evlilik Eğitim istisnai türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı nedir istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yoldan vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları kimler turkuaz kart alabilir Korunma o-177 tahdit kodu parayla türk vatandaşlığı Sınır Dışı Edilme tahdit kodları mevzuat tahdit kodları yönetmeliği tahdit kodu tahdit kodu kaldırma davası turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart başvurusu turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart uygulaması turkuaz kart vatandaşlık türk vatandaşlığı nasıl alabilirim uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık yabancıların çalışma izni alması yabancıların çalışma izni alması için gerekli belgeler yabancıların çalışma izni başvurusu yabancıların çalışma izni nasıl alınır yabancıların çalışma izni şartları

Ara