Yabancıların Türkiye’de Miras Hakkı

Adsiz tasarim 8

Türk hukukuna göre yabancı ülke vatandaşı olmak yabancıların Türkiye’de miras hakkına engel bir durum teşkil etmez. Miras bırakanın Türkiye’de olan mal varlığının paylaşılması için varislerinin Mahkeme kararı ile tespit edilmesi gerekir. Bunun ardından miras varislerin arasında resmi olarak paylaşılabilir.

Mirasçılık Belgesi Nedir ?
Miras bırakanın geride bıraktığı mal varlığının nasıl paylaşılacağını ortaya koyan ve mahkeme kararı ile verilen belgeye denir.

Yabancılara Mirasçılık Belgesi Verilebilir Mi?
Türk hukukuna göre yabancılara mirasçılık belgesi verilebilir. Buna için yabancı kimseler miras bırakanın varisi olduklarını kendi ülkelerinden getirecekleri nüfus kayıtları veya mahkeme kararı ile ispat etmeleri gerekmektedir.

Yabancılar Mirasçılık Belgesini Nereden Alabilirler?
Yabancı kimseler miras bırakanın varisi olduklarını ispat eden belgelerle Sulh hukuk mahkemesine başvurarak mirasçılık belgesi alabilirler.

Yabancı Miras Paylaşımı Hangi Ülke Hukukuna Göre Yapılır ?
Milletlerarası Özel Hukuk mevzuatı 20. Maddeye göre, Miras bırakanın ev, arsa gibi taşınmaz malları Türk hukukuna göre para, altın gibi taşınır malları ise kendi ülke hukukuna göre paylaşılır.

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Apostil Şerhi Nedir?

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması
YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI -2024
Mayıs 27, 2024
Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi Evlilik Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler ev üzerinden ikamet izni genel yolla vatandaşlık ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği istisnai yolla türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma o-177 tahdit kodu Sınır Dışı Edilme tahdit kodu ne demek tahdit kodunun kaldırılması davası taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni turkuaz kart turkuaz kart alma şartları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart nedir turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık turkuaz kart çalışma izni TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ türkiye aile birleşim vizesi nedir Türk vatandaşlığı kazanma türleri Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır Türk vatandaşlığının ispatı uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusunun reddine ilişkin karara karşı idari itiraz ve yargı yolu uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni Vatandaşlık Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları yabancı çalışma izni için gerekli belgeler Yatırım yatırım yoluyla türk vatandaşlığı Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır

Ara