Yabancıların Türkiye’de Miras Hakkı

Adsiz tasarim 8

Türk hukukuna göre yabancı ülke vatandaşı olmak yabancıların Türkiye’de miras hakkına engel bir durum teşkil etmez. Miras bırakanın Türkiye’de olan mal varlığının paylaşılması için varislerinin Mahkeme kararı ile tespit edilmesi gerekir. Bunun ardından miras varislerin arasında resmi olarak paylaşılabilir.

Mirasçılık Belgesi Nedir ?
Miras bırakanın geride bıraktığı mal varlığının nasıl paylaşılacağını ortaya koyan ve mahkeme kararı ile verilen belgeye denir.

Yabancılara Mirasçılık Belgesi Verilebilir Mi?
Türk hukukuna göre yabancılara mirasçılık belgesi verilebilir. Buna için yabancı kimseler miras bırakanın varisi olduklarını kendi ülkelerinden getirecekleri nüfus kayıtları veya mahkeme kararı ile ispat etmeleri gerekmektedir.

Yabancılar Mirasçılık Belgesini Nereden Alabilirler?
Yabancı kimseler miras bırakanın varisi olduklarını ispat eden belgelerle Sulh hukuk mahkemesine başvurarak mirasçılık belgesi alabilirler.

Yabancı Miras Paylaşımı Hangi Ülke Hukukuna Göre Yapılır ?
Milletlerarası Özel Hukuk mevzuatı 20. Maddeye göre, Miras bırakanın ev, arsa gibi taşınmaz malları Türk hukukuna göre para, altın gibi taşınır malları ise kendi ülke hukukuna göre paylaşılır.

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Araç Değer Kaybı Davası

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Taşınmaz Üzerinden İkamet (Oturum) İzni
Temmuz 12, 2023

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi Evlilik ev üzerinden ikamet izni ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği ikamet izni nedir ikamet izni ret kararına karşı dava istisnai türk vatandaşlığı istisnai yolla türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma ninem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim o-177 tahdit kodu Sınır Dışı Edilme tahdit kodları ve anlamları tahdit kodu kaldırma tahdit kodu ne demek tahdit kodunun kaldırılması davası taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni turkuaz kart alma şartları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart nedir turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık turkuaz kart çalışma izni turkuaz kart özellikleri türkiye'de yabancılara çalışma izni nasıl alınır türkiye aile birleşim vizesi nedir Türk vatandaşlığının ispatı uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararına itiraz uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusunun reddine ilişkin karara karşı idari itiraz ve yargı yolu uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni Vatandaşlık yabancı ikamet izni yabancı çalışma izni için gerekli belgeler Yatırım Üniversite

Ara