yetkili makam onayi ile vatandaslik

İkamet (Oturum) İzinleri Arasında Geçiş

Yabancılar, ikamet izninin verilmesine esas olan gerekçenin sona ermesi veya farklı bir gerekçenin ortaya çıkması hâlinde, yeni kalış amacına uygun ikamet izni talebinde bulunabilir. Bu duruma İkamet İzinleri Arasında Geçiş denir.

İkamet izinlerinden birine sahip olup; ikamet izninin verilmesine esas olan gerekçenin sona ermesinden sonra Türkiye’de kalmaya devam etmek isteyen yabancılar, gerekçenin sona erdiği tarihten itibaren on gün içinde yeni kalış amacına uygun ikamet izni için ilgili göç idaresi müdürlüğüne başvurur.

İkamet İzinleri Arasında Geçiş durumlarına örnek vermek gerekirse;

Öğrenci İkamet İznine  sahip  olan yabancının aile ikamet izni alma koşullarının ortaya çıkması halinde, bu kişiye Aile İkamet İzni düzenlenir ve  Türkiye’ de öğrenci olmaya devam ettiği sürece öğrenci ikamet izninin sağladığı haklardan aynen yararlanır.

Aile İkamet İznine sahip olan yabancının, Türkiye’ de eğitim almaya karar verip Öğrenci İkamet İzni alma koşullarının ortaya çıkması halinde, aile ikamet izni devam ettirilir  ve bu kişi, Öğrenci  İkamet  İzninin sağladığı haklardan da aynen yararlandırılır.

Çalışma iznine sahip olan yabancının öğrenci ikamet izni alabilme koşullarının ortaya çıkması halinde, çalışma izni  devam  eder  ve  yabancı öğrenci ikamet izninin sağladığı haklardan aynen yararlandırılır.

Oturum (İkamet) İznleri Arasında Geçiş Başvurusu Nereye Yapılır ?

Oturum (İkamet) İznleri Arasında Geçiş Başvurusu, online olarak Göç İdaresine ait  https://e-ikamet.goc.gov.tr/Ikamet/Basvuru/GecisBasvuru  adresi  üzerinden  yapabilirsiniz. Sistemde yer alan başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Ardından başvuru formu çıktısı alınarak başvurucu tarafından imzalanır ve gerekli evraklar ile beraber randevu günü İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilir. Randevu günü ve saati online başvurudan sonra sisteme kayıtlı e-mail adresinize bildirilir.

Oturum (İkamet) İznleri Arasında Geçiş Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir?

 Oturum (ikamet) izinleri Arası Geçiş başvurusu için gerekli evraklar şunlardır:

  • Sağlık Sigortası
  • Yeterli Gelire Sahip Olduğunu Ortaya Koyan Belgeler
  • Pasaport Fotokopisi
  • İkamet İzni Başvuru Formu
  • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • İkamet İzinleri Arası Geçişe gerekçe olan evraklar

 İstenen evraklar ikamet türüne ve özel durumlara göre değişkenlik göstermektedir.

Oturum (İkamet) izinleri Arası Geçiş Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır ?

Oturum (İkamet) izinleri Arası Geçiş başvuruları 90 gün içerisinde sonuçlandırılır. Değerlendirme süresinin uzamaması için başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde hazırlanması çok önemlidir.

Oturum (İkamet) izinleri Arası Geçiş  Başvurusunu Avukat İle Yapabilir Mi?

Oturum (İkamet) izinleri Arası Geçiş Başvurunuzu Avukatınız ile yapabilirsiniz. Buna göre düzenlenen özel vekaletname ile Avukatınız, sizin adınıza göç idaresine başvuru yapar, gerekli evrakları hazırlar ve başvuru formunu düzenleyebilir. Ancak başvuru ardından yapılacak ikamet mülakatına bizzat katılmanız başvurunuzun onaylanması için önem arz etmektedir.

 

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Kanada'daki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi
Kanada’daki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi 2024
Haziran 20, 2024
İsveç'teki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi
Danimarka’daki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi 2024
Haziran 20, 2024
İsveç'teki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi
İsveç’teki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi 2024
Haziran 20, 2024

Etiket Bulutu

5 yıl ikamet şartıyla vatandaşlık 75 bin dolar ikamet izni 200 bin dolar oturum izni Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler ev üzerinden ikamet izni genel yolla vatandaşlık ikamet izni iptali nedir ikamet izni iptaline karşı dava ikamet izni reddi ikamet izni reddi 32. madde ikamet izni ret kararına karşı dava ikamet şartıyla vatandaşlık Korunma Mavi karta kimler başvurabilir Mavi kart nedir Mavi kart sahiplerinin hakları MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? nüfus hizmetleri kanunu 27/a nedir Nüfus Hizmetleri Kanunu 27/A Nedir Nüfus Hizmetleri Kanunu 27/A Nedir oturum izni iptali nedir Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme TANIMA TENFİZ DAVALARINDA GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME NERESİDİR? Tanıma tenfiz davası Ne Kadar Sürer Tanıma tenfiz davası Yetkili mahkeme tanıma ve tenfiz davası nedir Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir? taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ Türk vatandaşlığı kazanma türleri Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİNE KARŞI İPTAL DAVASI Vatandaşlık Yabancı boşanma kararının nüfusa işlenmesi Yabancı Boşanma Kararının Nüfusa İşlenmesi Yabancı Boşanma Kararının Nüfusa İşlenmesi Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları yatırım yoluyla türk vatandaşlığı Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır çalışma izni için gerekli evraklar çalışma izni nasıl alınır

Ara