yetkili makam onayi ile vatandaslik

İkamet (Oturum) İzinleri Arasında Geçiş

Yabancılar, ikamet izninin verilmesine esas olan gerekçenin sona ermesi veya farklı bir gerekçenin ortaya çıkması hâlinde, yeni kalış amacına uygun ikamet izni talebinde bulunabilir. Bu duruma İkamet İzinleri Arasında Geçiş denir.

İkamet izinlerinden birine sahip olup; ikamet izninin verilmesine esas olan gerekçenin sona ermesinden sonra Türkiye’de kalmaya devam etmek isteyen yabancılar, gerekçenin sona erdiği tarihten itibaren on gün içinde yeni kalış amacına uygun ikamet izni için ilgili göç idaresi müdürlüğüne başvurur.

İkamet İzinleri Arasında Geçiş durumlarına örnek vermek gerekirse;

Öğrenci İkamet İznine  sahip  olan yabancının aile ikamet izni alma koşullarının ortaya çıkması halinde, bu kişiye Aile İkamet İzni düzenlenir ve  Türkiye’ de öğrenci olmaya devam ettiği sürece öğrenci ikamet izninin sağladığı haklardan aynen yararlanır.

Aile İkamet İznine sahip olan yabancının, Türkiye’ de eğitim almaya karar verip Öğrenci İkamet İzni alma koşullarının ortaya çıkması halinde, aile ikamet izni devam ettirilir  ve bu kişi, Öğrenci  İkamet  İzninin sağladığı haklardan da aynen yararlandırılır.

Çalışma iznine sahip olan yabancının öğrenci ikamet izni alabilme koşullarının ortaya çıkması halinde, çalışma izni  devam  eder  ve  yabancı öğrenci ikamet izninin sağladığı haklardan aynen yararlandırılır.

Oturum (İkamet) İznleri Arasında Geçiş Başvurusu Nereye Yapılır ?

Oturum (İkamet) İznleri Arasında Geçiş Başvurusu, online olarak Göç İdaresine ait  https://e-ikamet.goc.gov.tr/Ikamet/Basvuru/GecisBasvuru  adresi  üzerinden  yapabilirsiniz. Sistemde yer alan başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Ardından başvuru formu çıktısı alınarak başvurucu tarafından imzalanır ve gerekli evraklar ile beraber randevu günü İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilir. Randevu günü ve saati online başvurudan sonra sisteme kayıtlı e-mail adresinize bildirilir.

Oturum (İkamet) İznleri Arasında Geçiş Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Yabancıların Türkiye’de Şirket Açması

 Oturum (ikamet) izinleri Arası Geçiş başvurusu için gerekli evraklar şunlardır:

  • Sağlık Sigortası
  • Yeterli Gelire Sahip Olduğunu Ortaya Koyan Belgeler
  • Pasaport Fotokopisi
  • İkamet İzni Başvuru Formu
  • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • İkamet İzinleri Arası Geçişe gerekçe olan evraklar

 İstenen evraklar ikamet türüne ve özel durumlara göre değişkenlik göstermektedir.

Oturum (İkamet) izinleri Arası Geçiş Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır ?

Oturum (İkamet) izinleri Arası Geçiş başvuruları 90 gün içerisinde sonuçlandırılır. Değerlendirme süresinin uzamaması için başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde hazırlanması çok önemlidir.

Oturum (İkamet) izinleri Arası Geçiş  Başvurusunu Avukat İle Yapabilir Mi?

Oturum (İkamet) izinleri Arası Geçiş Başvurunuzu Avukatınız ile yapabilirsiniz. Buna göre düzenlenen özel vekaletname ile Avukatınız, sizin adınıza göç idaresine başvuru yapar, gerekli evrakları hazırlar ve başvuru formunu düzenleyebilir. Ancak başvuru ardından yapılacak ikamet mülakatına bizzat katılmanız başvurunuzun onaylanması için önem arz etmektedir.

 

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Taşınmaz Üzerinden İkamet (Oturum) İzni
Temmuz 12, 2023

Ara