Son zamanlarda İl Göç Genel Müdürlüğü tarafından Uluslararası Koruma Başvuru sahibi kişilerin kimlikleri iptal edilerek başvuruları ret edilmektedir.  Söz konusu kimseler öncelikle il göç müdürlüğü tarafından mülakata alınmakta ardından mülakat sonucunda başvuruları ret edilerek aşağıda yer alan örnek karar ile bu kişilere tebliğ edilmektedir.

  • UK red 1

Uluslararası Koruma başvuruları hakkında verilen ret kararlarının gerekçesi, duruma ve şartlara göre birbirinden farklı olabilmektedir. Bu sebeple ret kararlarına karşı açılacak davalar için de ayrı ayrı değerlendirme yapılmalıdır. Ancak hakkınızda verilen karar, yukarıdaki karardaki gibi gerekçesiz bir şekilde alınmışsa hemen yasal yollara başvurarak kararın iptal edilmesini talep etmeniz gerekir. Şayet 30 gün içerisinde idareye karşı dava açmamanız durumunda, hakkınızda O-177 tahdit kodu kaydı konularak Türkiye’ den sınır dışı edilirsiniz.

Uluslararası Koruma Başvurusunun Ret Edilmesi Kararına Karşı Hangi Süreler İçerisinde Dava Açmalıyım? 

Bu dava için zamanaşımı süresi kararın size tebliğ edilmesinden itibaren 30 gündür. Bu süre hak düşürücü süredir, bu süre içerisinde dava açmamanız halinde hakkınızda sınır dışı kararı alınacak ve O-177 tahdit kodu uygulanacaktır.

O-177 Tahdit Kodu Nedir?

Uluslararası Koruma statüsü iptal edilen veya ret edilen kimselere O-177 Tahdit kodu konulur ve Türkiye’ye girişleri 5 yıl boyunca yasaklanır.

Saygılarımla;

Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  TAHDİT KODU VE TÜRİYE’YE GİRİŞ YASAĞININ KALDIRILMASI DAVASI

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Vize Cezası Hesaplama
Kasım 30, 2022
Deport Süresi Hesaplama
Kasım 29, 2022
İnfaz Hesaplama
Kasım 29, 2022

Etiket Bulutu

annem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı ankara araç değer kaybı avukat araç değer kaybı başvurusu araç değer kaybı davası babam türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim dedem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim Eğitim filistinlilere türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı nedir istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yoldan vatandaşlık kazanma kimler turkuaz kart alabilir Korunma ninem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim parayla türk vatandaşlığı Sınır Dışı Edilme tahdit kodları mevzuat tahdit kodları ve anlamları tahdit kodları yönetmeliği tahdit kodu tahdit kodu kaldırma tahdit kodu kaldırma davası turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart başvurusu turkuaz kart başvurusu nasıl yapılır turkuaz kart uygulaması turkuaz kart özellikleri türkiye'de yabancılara çalışma izni nasıl alınır türk vatandaşlığı nasıl alabilirim Türk vatandaşlığının ispatı uluslararası koruma başvurusunun reddi kararına itiraz v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık yabancıların çalışma izni alması yabancıların çalışma izni alması için gerekli belgeler yabancıların çalışma izni başvurusu yabancıların çalışma izni nasıl alınır yabancıların çalışma izni şartları yabancı çalışma izni için gerekli belgeler Üniversite

Ara