Son zamanlarda İl Göç Genel Müdürlüğü tarafından Uluslararası Koruma Başvuru sahibi kişilerin kimlikleri iptal edilerek başvuruları ret edilmektedir.  Söz konusu kimseler öncelikle il göç müdürlüğü tarafından mülakata alınmakta ardından mülakat sonucunda başvuruları ret edilerek aşağıda yer alan örnek karar ile bu kişilere tebliğ edilmektedir.

Uluslararası Koruma başvuruları hakkında verilen ret kararlarının gerekçesi, duruma ve şartlara göre birbirinden farklı olabilmektedir. Bu sebeple ret kararlarına karşı açılacak davalar için de ayrı ayrı değerlendirme yapılmalıdır. Ancak hakkınızda verilen karar, yukarıdaki karardaki gibi gerekçesiz bir şekilde alınmışsa hemen yasal yollara başvurarak kararın iptal edilmesini talep etmeniz gerekir. Şayet 30 gün içerisinde idareye karşı dava açmamanız durumunda, hakkınızda O-177 tahdit kodu kaydı konularak Türkiye’ den sınır dışı edilirsiniz.

Uluslararası Koruma Başvurusunun Ret Edilmesi Kararına Karşı Hangi Süreler İçerisinde Dava Açmalıyım? 

Bu dava için zamanaşımı süresi kararın size tebliğ edilmesinden itibaren 30 gündür. Bu süre hak düşürücü süredir, bu süre içerisinde dava açmamanız halinde hakkınızda sınır dışı kararı alınacak ve O-177 tahdit kodu uygulanacaktır.

O-177 Tahdit Kodu Nedir?

Uluslararası Koruma statüsü iptal edilen veya ret edilen kimselere O-177 Tahdit kodu konulur ve Türkiye’ye girişleri 5 yıl boyunca yasaklanır.

Saygılarımla;

Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Araç Değer Kaybı Davası
Mart 7, 2022
Turkuaz Kart
Aralık 22, 2021
TÜRK VATANDAŞLIĞININ İSPATI
Aralık 4, 2021