Son zamanlarda İl Göç Genel Müdürlüğü tarafından Uluslararası Koruma Başvuru sahibi kişilerin kimlikleri iptal edilerek başvuruları ret edilmektedir.  Söz konusu kimseler öncelikle il göç müdürlüğü tarafından mülakata alınmakta ardından mülakat sonucunda başvuruları ret edilerek aşağıda yer alan örnek karar ile bu kişilere tebliğ edilmektedir.

UK red 1

Uluslararası Koruma başvuruları hakkında verilen ret kararlarının gerekçesi, duruma ve şartlara göre birbirinden farklı olabilmektedir. Bu sebeple ret kararlarına karşı açılacak davalar için de ayrı ayrı değerlendirme yapılmalıdır. Ancak hakkınızda verilen karar, yukarıdaki karardaki gibi gerekçesiz bir şekilde alınmışsa hemen yasal yollara başvurarak kararın iptal edilmesini talep etmeniz gerekir. Şayet 30 gün içerisinde idareye karşı dava açmamanız durumunda, hakkınızda O-177 tahdit kodu kaydı konularak Türkiye’ den sınır dışı edilirsiniz.

Uluslararası Koruma Başvurusunun Ret Edilmesi Kararına Karşı Hangi Süreler İçerisinde Dava Açmalıyım? 

Bu dava için zamanaşımı süresi kararın size tebliğ edilmesinden itibaren 30 gündür. Bu süre hak düşürücü süredir, bu süre içerisinde dava açmamanız halinde hakkınızda sınır dışı kararı alınacak ve O-177 tahdit kodu uygulanacaktır.

O-177 Tahdit Kodu Nedir?

Uluslararası Koruma statüsü iptal edilen veya ret edilen kimselere O-177 Tahdit kodu konulur ve Türkiye’ye girişleri 5 yıl boyunca yasaklanır.

Saygılarımla;

Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  TAHDİT KODU VE TÜRİYE’YE GİRİŞ YASAĞININ KALDIRILMASI DAVASI

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024
5 yıl ikamet şartıyla vatandaşlık
5 YIL İKAMET ŞARTIYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI -2024
Mart 26, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı davası Evlilik Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler ev üzerinden ikamet izni ikamet izinleri arasında değişiklik ikamet izni değişikliği istisnai türk vatandaşlığı istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? o-177 tahdit kodu oturum izinleri arasında geçiş Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme tahdit kodu tahdit kodu ne demek taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni v84 tahdit kodu nedir Vatandaşlık Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları yabancıların çalışma izni nasıl alınır Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır

Ara