Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanuna eklenen fıkra ile Cumhurbaşkanınca belirlenecek tutarda Türkiye’de yatırım yapan yabancı kimselere yatırım yoluyla Türk vatandaşı olma hakkı tanınmıştır. İlgili düzenlemeye göre Türkiye’de çalışmayan ancak Cumhurbaşkanınca belirlenecek kapsam ve tutarda yatırım yapacaklar ile bunların yabancı eşi, kendisinin ve eşinin ergin olmayan veya bağımlı yabancı çocuğu istisnai yolla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilecektir.

19.09.2018 Tarihi ve 106 Sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle yatırım yoluyla Türk Vatandaşlığının kazanılması için gerekli olan yatırımın niteliği ve miktarı tespit edilmiştir.

HANGİ YATIRIM ŞEKLİ VE MİKTARIYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI  KAZANILIR:

  1. En az 500.000$ veya Türk Lirası karşılığında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Sanayii ve Teknoloji Bakanlığınca tespit edilen yabancı kimseler yatırım yoluyla Türk Vatandaşlığını kazanır.

  1. En az 250.000$ veya Türk Lirası karşılığında taşınmazı satın alan ve bu taşınmazın, tapu kayıtlarına “3 yıl satmama şerhi” yapılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen yabancı kimseler yatırım yoluyla Türk Vatandaşlığını kazanır.

  1. Türkiye’de yatırım yaparak en az 50 kişilik istihdam oluşturduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca tespit edilen yabancı kimseler yatırım yoluyla Türk Vatandaşlığını kazanır.

  1. En az 500.000$ veya Türk Lirası karşılığında mevduatı Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara 3 yıl tutma şartıyla yatırdığı; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca tespit edilen yabancı kimseler yatırım yoluyla Türk Vatandaşlığını kazanır.

YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI KAZANILMASI AİLE ÜYELERİNİ DE KAPSAR

Yukarıda sayılan şartlar yerine getirildiği ilgili bakanlıkça tespit edildikten sonra Cumhurbaşkanlığı kararı ile Yabancı kişi, eşi, kendisinin ve eşinin ergin olmayan veya bağımlı yabancı çocuğu da yatırım yoluyla Türk Vatandaşlığını kazanır. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  5 YIL İKAMET ŞARTIYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI -2024

YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASINDA BAŞVURU SÜRECİ NASIL İŞLER

Vatandaşlığın kazanılması için başvuru süreci ilgili yönetmelikte şu şekilde düzenlenmiştir:

  • Belirlenen kapsam ve tutarda yatırım yapan yabancı, bizzat veya bu hakkın kullanılmasına için vekâletname ile tayin edilmiş Avukatı tarafından uygunluk belgesi almak üzere tespit kurumuna başvurur. Tespit Kurumunca olumlu görüş bildirilmesi halinde, ikamet izni düzenlenebilmesi için İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurulur. Daha sonra ikamet izni ve vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeler ile birlikte İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvurulur.

  • Türk vatandaşlığına başvuran Yabancı kimsenin Milli Güvenlik ve Kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek hali bulunup bulunulmadığına ilişkin yapılan arşiv araştırması sonucu olumlu görüş bildirilen Yabancının başvurusu kabul edilerek Türk vatandaşlığını kazanır.

YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞININ AVANTAJLI TARAFLARI

  • Tüm yatırımların süre şartı sadece üç yıldır. Üç yıl sonra örneğin bankadaki paranızı 3 yıllık kar oranı ile beraber çekebilirsiniz, Türkiye’de satın almış olduğunuz Gayrimenkulu satabilirsiniz. Tüm bunlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybetmenize sebep olmaz.

  • Siz tek başına yaptığınız yatırımla, eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız da Türk Vatandaşı olacak ve Türkiye’de daimi yaşama hakkına sahip olacaktır.

  • Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığını kazanmak için Türkiye’de yaşamak zorunda değilsiniz, Vatandaşlık başvurusunu yaptıktan sonra ülkenize dönebilir ve süreci ülkenizden takip edebilirsiniz.

  •  Türk vatandaşlığını kazanmak için mevcut vatandaşı olduğunuz ülkenin vatandaşlığından da çıkmak zorunda değilsiniz.


Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

NOT: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili Kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız!

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması
YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI -2024
Mayıs 27, 2024
Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı ankara araç değer kaybı avukat araç değer kaybı davası dedem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı ev üzerinden ikamet izni ikamet izni iptali nedir istisnai türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı nedir istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yoldan vatandaşlık kazanma kimler turkuaz kart alabilir Korunma Mavi karta kimler başvurabilir Mavi kart nedir MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? oturum izinleri arasında geçiş oturum izni iptali nedir Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme tahdit kodları yönetmeliği tahdit kodu tahdit kodu kaldırma davası taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart uygulaması Türk vatandaşlığı kazanma türleri türk vatandaşlığı nasıl alabilirim Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni v84 tahdit kodu nedir VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİNE KARŞI İPTAL DAVASI Vatandaşlık yabancıların çalışma izni alması yabancıların çalışma izni nasıl alınır yabancıların çalışma izni şartları yatırım yoluyla türk vatandaşlığı çalışma izni için gerekli evraklar çalışma izni nasıl alınır

Ara