Türkiye’De Beş Yıl İkamet Etme Şartı İle Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Türkiye’de beş yıl boyunca kesintisiz bir şekilde ikamet eden yabancı kimseler gerekli diğer şartları da sağlaması halinde Türk vatandaşlığını kazanabilirler.

ürk vatandaşlık kanununa göre Türkiye’de yerleşmeye karar verdiğini; Türkiye’de taşınmaz mal edinmek, iş kurmak, yatırım yapmak ve benzeri davranışlarla teyit etmiş olan kimseler Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirler. Yine bunun yanında başvurucuların milli güvenlik açısından risk taşımamaları, yeterince Türkçe konuşabilmeleri ve kendisine, bakmakla yükümlü olduğu kimselere yetecek kadar maddi gelire sahip olması diğer aranan şartlardır.

Beş Yıllık İkamet Şartı ile Türk Vatandaşlığı Hangi İkamet Türleri İçin Geçerlidir?
Beş yıllık ikamet şartı, aile ikamet izni, taşınmaz üzerinden alınan ikamet izni, çalışma izni, öğrenci ikamet izni ve uzun dönem ikamet izni türleri için geçerlidir. Dolayısıyla turist ikamet izninde, uluslararası koruma kimliğiyle, geçici koruma kimliğiyle veyahut ta sığınmacı olarak Türkiye’de beş yıl bulunmak Türk vatandaşlığı için başvuru hakkı tanımaz. Ayrıca öğrenci ikamet izni ile Türkiye’ de beş yıl kalmış olmak Türk vatandaşlığına başvuru hakkı tanımaz. Bu kimseler beş yılı tamamlamış olsa bile Türk vatandaşlığına başvuru esnasında çalışma izni, uzun dönem ikamet izni ya da taşınmaz üzerinden alınan ikamet türlerinden birine geçiş yapmış olması gerekmektedir.

Türk Vatandaşlığına Başvuru İçin Türkiye’de Beş Yıl İkamet Etme Süreleri Nasıl Hesaplanır?
Aile ikamet izni, taşınmaz üzerinden alınan ikamet izni, çalışma izni, öğrenci ikamet izni ve uzun dönem ikamet izni türleri ile yabancı kimsenin kesintisiz bir şekilde Türkiye’de beş yıl ikamet etme şartı aranır. Bu kimseler bu beş yıllık süre içerisinde toplam on iki aydan fazla Türkiye dışında bulunmamış olmaları gerekir. Aksi halde beş yıllık süre şartı sağlanmış olmaz.

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayın

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  İkamet (Oturum) İzni Nedir ?

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Taşınmaz Üzerinden İkamet (Oturum) İzni
Temmuz 12, 2023

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni aile birleşim vizesi babam türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim ev üzerinden ikamet izni filistinlilere türk vatandaşlığı ikamet izni değişikliği ikamet izni nedir ikamet izni reddi ikamet izni ret kararına karşı dava istisnai yolla türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yolla vatandaşlık kazanma istisnai yolla vatandaşlık şartları Korunma ninem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim o-177 tahdit kodu Sınır Dışı Edilme tahdit kodları ve anlamları tahdit kodu kaldırma tahdit kodu ne demek tahdit kodunun kaldırılması davası taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni turkuaz kart başvurusu nasıl yapılır turkuaz kart kime verilir turkuaz kart nasıl alınır turkuaz kart ne demek turkuaz kart nedir turkuaz kart ne işe yarar turkuaz kart vatandaşlık turkuaz kart çalışma izni turkuaz kart özellikleri türkiye'de yabancılara çalışma izni nasıl alınır türkiye aile birleşim vizesi nedir Türk vatandaşlığının ispatı uluslararası koruma altındaki yabancıların çalışma izni uluslararası koruma başvurusunun reddi kararına itiraz uluslararası koruma başvurusunun reddi kararının iptali uluslararası koruma başvurusunun reddine ilişkin karara karşı idari itiraz ve yargı yolu uluslararası koruma başvurusu reddine itiraz Vatandaşlık yabancı ikamet izni yabancıların çalışma izni alması için gerekli belgeler yabancı çalışma izni için gerekli belgeler Yatırım Üniversite

Ara