Türkiye’De Beş Yıl İkamet Etme Şartı İle Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Türkiye’de beş yıl boyunca kesintisiz bir şekilde ikamet eden yabancı kimseler gerekli diğer şartları da sağlaması halinde Türk vatandaşlığını kazanabilirler.

ürk vatandaşlık kanununa göre Türkiye’de yerleşmeye karar verdiğini; Türkiye’de taşınmaz mal edinmek, iş kurmak, yatırım yapmak ve benzeri davranışlarla teyit etmiş olan kimseler Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirler. Yine bunun yanında başvurucuların milli güvenlik açısından risk taşımamaları, yeterince Türkçe konuşabilmeleri ve kendisine, bakmakla yükümlü olduğu kimselere yetecek kadar maddi gelire sahip olması diğer aranan şartlardır.

Beş Yıllık İkamet Şartı ile Türk Vatandaşlığı Hangi İkamet Türleri İçin Geçerlidir?
Beş yıllık ikamet şartı, aile ikamet izni, taşınmaz üzerinden alınan ikamet izni, çalışma izni, öğrenci ikamet izni ve uzun dönem ikamet izni türleri için geçerlidir. Dolayısıyla turist ikamet izninde, uluslararası koruma kimliğiyle, geçici koruma kimliğiyle veyahut ta sığınmacı olarak Türkiye’de beş yıl bulunmak Türk vatandaşlığı için başvuru hakkı tanımaz. Ayrıca öğrenci ikamet izni ile Türkiye’ de beş yıl kalmış olmak Türk vatandaşlığına başvuru hakkı tanımaz. Bu kimseler beş yılı tamamlamış olsa bile Türk vatandaşlığına başvuru esnasında çalışma izni, uzun dönem ikamet izni ya da taşınmaz üzerinden alınan ikamet türlerinden birine geçiş yapmış olması gerekmektedir.

Türk Vatandaşlığına Başvuru İçin Türkiye’de Beş Yıl İkamet Etme Süreleri Nasıl Hesaplanır?
Aile ikamet izni, taşınmaz üzerinden alınan ikamet izni, çalışma izni, öğrenci ikamet izni ve uzun dönem ikamet izni türleri ile yabancı kimsenin kesintisiz bir şekilde Türkiye’de beş yıl ikamet etme şartı aranır. Bu kimseler bu beş yıllık süre içerisinde toplam on iki aydan fazla Türkiye dışında bulunmamış olmaları gerekir. Aksi halde beş yıllık süre şartı sağlanmış olmaz.

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayın

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Tedavi Amaçlı İkamet (Oturum) İzni
Ağustos 12, 2023
Taşınmaz Üzerinden İkamet (Oturum) İzni
Temmuz 12, 2023

Ara