Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir?

JudBRoll

Miiletler Arası Özel Hukuk Kanunun Madde 58 düzenlenen tanıma ve tenfiz davaları nedir?

Tanıma davası: yabancı bir ülkede verilen mahkeme kararının Türkiye’de hüküm doğurması için veyahut ta Türk mahkemelerinde kesin hüküm veya kesin delil olarak kabul edilmesi için açılan dava türüdür.

Buna örnek vermek gerekirse; Alman Mahkemesi tarafından verilen boşanma kararının Türkiye’de hüküm doğurması için Tanıma davası açılması gereklidir. Aksi halde bu boşanma kararı Türkiye’de geçerli olamayacaktır. Üstelik tarafların Türk vatandaşı olması halinde nüfus kayıtlarında taraflar hala karı – koca bulunmaya devam edip bir birlerinin varisi olacaklardır.

Tenfiz Davası ise yabancı mahkemelerce icrai nitelikte verilen kararların Türkiye’de de uygulanmasını sağlayan dava türüdür.

Örnek vermek gerekirse, Hollanda mahkemesi tarafından alınan ve İstanbul’da faaliyet gösteren bir firma aleyhine hükmedilen tazminatın tahsil edilip İstanbul’daki şirket mallarına haciz koyulması için Türkiye’ de tenfiz davası açılması gereklidir. Başka bir örnekte ise boşanma kararında çocukların velayetinin verilmesi ve nafakaya hükmedilmiş ise bu durumda kararın tanınması yetmez tenfiz davasının da açılması gerekir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Hangi Mahkemede Görevlidir?
Yabancı Mahkeme kararlarının Tanınması ve Tenfizi davası Asliye Hukuk Mahkemesinde görülmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası İçin Gerekli Olan Belgeler Hangileridir?

  • Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanıma ve Tenfizi için açılacak davalarda aşağıda yer alan belgeler gerekmektedir:
  • Yabancı mahkemece verilen kararın aslı,
  • Yabancı mahkemenin kararının kesinleşmiş olduğunu gösteren kesinleşeme şerhi
  • Apostil Şerhi
  • Yabancı mahkemenin vermiş olduğu kararın Türkçe’ ye yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi ve bu tercümenin ilgili ülke Türk Konsolosluğundan onaylı sureti,

gerekli olan evraklarıdır.

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması
YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI -2024
Mayıs 27, 2024
Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır
TÜRK VATANDAŞLIĞI NASIL KAZANILIR -2024
Mart 27, 2024
Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı
EVLİLİK YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI -2024
Mart 27, 2024

Etiket Bulutu

75 bin dolar ikamet izni araç değer kaybı alma şartları araç değer kaybı ankara araç değer kaybı avukat araç değer kaybı davası dedem türk vatandaşıydı ben nasıl türk vatandaşı olabilirim Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı ev üzerinden ikamet izni ikamet izni iptali nedir istisnai türk vatandaşlığı istisnai türk vatandaşlığı nedir istisnai yoldan türk vatandaşlığının kazanılması istisnai yoldan vatandaşlık kazanma kimler turkuaz kart alabilir Korunma Mavi karta kimler başvurabilir Mavi kart nedir MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİ BAKIMINDAN ENGEL BİR HALİN BULUNMASI NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ NE DEMEKTİR? oturum izinleri arasında geçiş oturum izni iptali nedir Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme tahdit kodları yönetmeliği tahdit kodu tahdit kodu kaldırma davası taşınmaz üzerinden ikamet izni taşınmaz üzerinden oturum izni tedavi amaçlı oturma izni turkuaz kart 2022 turkuaz kart alma şartları turkuaz kart avantajları turkuaz kart uygulaması Türk vatandaşlığı kazanma türleri türk vatandaşlığı nasıl alabilirim Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır Türkçe Öğrenme Nedeniyle İkamet İzni v84 tahdit kodu nedir VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİNE KARŞI İPTAL DAVASI Vatandaşlık yabancıların çalışma izni alması yabancıların çalışma izni nasıl alınır yabancıların çalışma izni şartları yatırım yoluyla türk vatandaşlığı çalışma izni için gerekli evraklar çalışma izni nasıl alınır

Ara