Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Türkiye
Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Türkiye

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Türkiye

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Türkiye’de alıncak ikamet türlerinden en kolayıdır. Yabancı kimseler en az 200 bin Amerikan Doları değerinde gayrimenkul alarak oturma iznine  başvuru yapabilirler. Ayrıca Aile üyelerinin konut üzerinde paylı veya elbirliği mülkiyet hakkına sahip olmaları halinde aile üyeleri de ikamet izni başvurusunda bulunabilmektedirler.  

İçindekiler

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni İçin Konut Değeri En Az Ne Kadar Olmalıdır? 

16.11.2023 tarihinden itibaren büyükşehir veya küçük şehir fark etmeksizin tüm Türkiye’de en az 200 bin Amerikan Doları değerinde konut nitelikli taşınmaz satın alan kimseler, taşınmaz üzerinden oturma izni alabilirler.

26.04.2022-16.11.2023 tarihleri arasında Türkiye’de konut satın almış Yabancı kişilerin taşınmaz üzerinden oturuma izni için satın alacağı konutun değeri büyük şehirler için en az 75 bin Amerikan Doları küçük şehirler içinse en az 50 bin Amerikan doları değerinde olmalıdır. Bu değerlemenin satıştan önce gayri menkul ekspertizi tarafından raporlanması gerekmektedir. Ekspertiz raporunda değerlemesi yapılmayan taşınmazlar üzerinden oturum(ikamet) izni almanız mümkün değildir.

Arsa, Dükkan veya Tarım Arazisi Üzerinden Gayrimenkul Oturuma İzni Alabilir Miyim?

Taşınmaz üzerinden oturuma izni için satın alınacak taşınmazın niteliğinin konut olması gerekmektedir. Dolayısıyla satın alınacak yerin daireye veya villa niteliğinde olması gerekir. 

Gayrimenkul Alarak Oturma İzninde Tapu Prosedürleri Nelerdir?

1. Taşınmaz Yabancı Oturumuna Kapalı Mahallede Olmamalıdır

İç İşleri Bakanlığı tarafından alınan 30.06.2022 tarihli kararla Türkiye’de çeşitli bölgelerdeki yabancı yoğunluğu göz önünde bulundurularak belirli illerdeki 781 mahalle ikamet iznine ve yabancıların ikamet ili değişikliği yapılması işlemlerine kapatılmıştır. 1 Temmuz 2022 itibariyle kapalı mahalle sayısı 1169’a çıkarılmış olup kapalı mahalleler ekte yer almaktadır.

Buna göre satın alacağınız taşınmaz ekte yer alan mahallelerden olmamalıdır. Aksi halde ikamet iznine başvuramazsınız. Bu durumda tüm tapu masraflarına ve satın aldığınız eve boşa masraf yapmış olursunuz.

2. Satın Alınacak Yerin Gayrimenkul Ekspertiz Raporu Hazırlanmalıdır

Taşınmaz Üzerinden Oturuma izni için Türkiye’de konut satın alacak yabancılar, satın almak istediği yerin   değerinin bir gayri menkul değerleme uzmanı tarafından incelenip gayri menkul değerleme raporunun hazırlanması zorunludur. Değerleme yapıldıktan sonra bu rapor tapu sistemine kayıt edilir.  Bu değerin 26.11.2024 tarihi itibariyle en az 200 bin Amerikan Doları olması gerekir.

3. Döviz Alım Belgesi Alınmalıdır

Gayri menkul değerleme raporunda belirlenen Döviz miktarını Merkez Bankasında Türk Lirasına çevirerek Döviz Alım Belgesi alınmalıdır. Döviz bozdurma işlemi sonucunda Türk Lirasıyla satıcıya evin ücreti ödenir. Döviz Alım Belgesi ve banka dekontlarının Tapu Müdürlüğüne teslim edilmesi ile satışa onay verilir.

Yabancı başvurucunun elindeki dövizi, mutlaka Türkiye de faaliyet gösteren ilgili bankalara bozdurması gerekmektedir. Zira elden bozdurulan dövizin veya döviz bürolarınca bozdurulan dövizin gayrimenkul alım işlemlerinde kullanılması mümkün değildir.

Döviz alım belgesi alınırken dikkat edilmesi gereken ilk husus; öncelikle tapu işlemleri öncesinde dövizin bozdurulması ve döviz alım belgesinin satış işlemleri sırasında tapu müdürlüğüne sunulması gerektiğidir. İkinci olarak döviz alım belgesinde adına döviz bozdurulan kişinin adı soyadı, Yabancı kimlik numarası veya pasaport numarası, alışı yapılan dövizin ABD Doları karşılığı (TL karşılığı her durumda yer alır.) ve bu işlemin “Sermaye Hareketleri Genelgesi’nin 13 maddesi” kapsamında gerçekleştirildiğini belirten bir ifade yer alması gerektiğidir.

İzah edildiği üzere tapu süreçlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu nedenle Gayrimenkul Alımı Konusunda dikkat edilmesi gerekenler konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Nasıl Alınır?

26.11.2024 tarihi itibariyle Türkiye’de en az 200 bin Amerikan Doları taşınmaz satın alan kimseler yukarıda yer alan Tapu sürecinin tamamlanmasının ardından https://e-ikamet.goc.gov.tr/ web sitesine online olarak başvuru yapıp ilgili formları doldurması gerekir. Akabinde SMS yoluyla kendilerine bildirilen randevu gününde gerekli evraklarla birlikte mülakata alınırlar. Mülakat sonucu teslim edilen evraklar incelenerek Taşınmaz Üzerinden Oturma İzni başvurusu onaylanır.

Gayrimenkul Alarak Oturma İznine Başvuran Kişinin Aile Üyeleri de İkamet İzni Alabilir Mi?

Aile üyelerinin konut üzerinde paylı veya elbirliğiyle mülkiyet hakkına sahip olmaları durumlarında, aile üyeleri de bu kapsamda Taşınmaz Üzerinden Oturma iznine başvurabilir. Buna göre müşterek tapuda yer alan karı-koca,18 yaşından küçük çocuk, 25 yaşından küçük olmak şartıyla üniversite öğrencisi olan çocuk ve engelli olmak koşuluyla 30 yaşından küçük engelli çocuk da ikamet izninden faydalanabilir.

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İkamet İzni Başvuru Formu,
 • Sağlık Sigortası,
 • Tapu fotokopisi,
 • Gayri Menkul Değerleme Raporu,
 • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK),
 • Numarataj Belgesi (Belediye tarafından verilir.),
 • Tapu devam belgesi (Tapu Müdürlüğü tarafından verilir.),
 • En az 1 yıl geçerli güncel pasaport ve tercümesi,
 • 4 adet beyaz fonda çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 • İkamet İzni harçları,

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Ne Kadar Sürede Verilir? 

Başvuru değerlendirme süresi kural olarak 90 gündür. İkamet izni başvuruları mülakat ve değerlendirme sürecinden sonra sonuçlandırılmaktadır. İkamet izni kararı her bir yabancı için ayrı ayrı verilmektedir. Değerlendirme sürecinin 90 günden fazla sürmesi halinde başvurucu bilgilendirilmektedir.

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Kaç Yıllık Verilir?

Taşınmaz Üzerinden Oturuma İzni, 3 ay, 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl süreliğine verilebilmektedir. Ancak uygulamada 1 veya 2 yıllığına verilmektedir.

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Uzatma Başvurusu Nereye Ve Ne Zaman Yapılır?

Taşınmaz Üzerinden Oturuma İzni Uzatma Başvurusu https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresine yapılır. İkamet izni uzatma başvuruları, ikamet izin süresinin dolmasına 60 gün kalmasından itibaren ve her koşulda ikamet izni süresi dolmadan önce yapılmalıdır. Uzatma Başvurusunda bulunduktan sonra, sistem tarafından verilen randevu gün ve saatinde, gerekli belgeler il göç idaresine bizzat sunulur. Gerekli belgeler, Taşınmaz Üzerinden Oturuma İzni şartlarının devam ettiğini gösteren belgeler olup, ikamet izninin verilmesi için gerekli belgelerle aynıdır.

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Ret Sebepleri Nelerdir?

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve bu kanun Uygulama Yönetmeliğine göre aşağıdaki durumlarda ikamet izni başvurusu ret edilir. Buna göre:

 • Başvurulan ikamet iznine uygun gerekli şartların mevcut olmaması,
 • Başvurunun kapalı mahallelerden yapılması,
 • Tapu değerinin 200 bin Amerikan Dolarından az olması,
 • Değerleme raporu ile tapuda beyan edilen miktarın farklı olması,
 • Başvurucu hakkında sınır dışı kararı bulunması,
 • Başvurucu hakkında Türkiye’ ye giriş yasağı kararı bulunması,
 • Başvurucunun Kamu sağlığı için tehdit olarak değerlendirilecek bir hastalık taşıyor olması,
 • Başvurucunun vize süresinin sona ermesinin ardından ikamet izni başvurusunda bulunması,
Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Oturum İzni Ret Kararına Karşı İptal Davası-2024

Hallerinde İkamet İzni başvurusu ret edilir.

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Başvurum Reddedildi Yasal Haklarım Nelerdir?

Taşınmaz Üzerinden Oturuma İzni başvurunuz ret kararı ikamet adresinize yazılı olarak tebliğ edilene kadar Türkiye’de yasal olarak kalabilirsiniz.  Telefonunuza mesaj gelmesi sadece bilgilendirme amaçlıdır. İkamet izni başvurusu reddi üzerine yabancının vize süresi varsa bu sürenin son bulmasından itibaren 10 günlük süre içinde Türkiye’den çıkış yapması gerekir. Yabancının vize süresinin olmaması durumunda ret kararının kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 10 günlük süre içerisinde Türkiye’yi terk etmesi gerekir. Yabancı kimseler bu 10 günlük sürede ülkeyi terk etmemesi durumunda bu kişiler hakkında sınır dışı etme kararı alınır.

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Ret Kararına Karşı İtiraz Ve İptal Davası

İkamet izni ret kararının size tebliğ edilmesinin ardından 60 gün içerisinde ret kararına karşı İdare Mahkemesinde iptal davası açabilirsiniz. Ancak çok bilinen bir yanlıştır ki sadece iptal davası açmanız size Türkiye’de yasal kalış hakkı vermez. Dava süresince Türkiye’de yasal kalış hakkı elde etmek için iptal davası açarken Mahkemeden tedbir kararı talep edilmelidir.  İkamet izni başvurusu reddi kararı, kişi için telafisi mümkün olmayan zararlar doğurması durumunda mahkeme tedbir kararı verebilir. Tedbir kararının verilmesi üzerine dava süresince Türkiye’de yasal kalış hakkı elde edebilirsiniz.

Gayrimenkul Alarak Oturma İzni Başvurum Ret Edildi

Tekrar İkamet İznine Başvuru Yapabilir Miyim?

6448 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu göre ikamet izni ret edilen kimse aynı ikamet türüne 6 ay boyunca başvuru yapamaz. Ancak farklı bir ikamet türüne veya aynı ikamet türü olsa bile farklı bir nedenle 6 ay beklemeden ikamet iznine başvuru yapabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 Arsa,Dükkan, Tarla Alarak “Taşınmaz Üzerinde Oturum İzni” Alınabilir Mi?

Hayır. İkamet izni başvurusu için mesken nitelikli bir taşınmaz, yani konut, villa ya da daire almak zorundasınız.

Alınacak Daire / Konut En Az Kaç Metre Kare Olmalıdır?

Herhangi bir metre kare sınırlaması yoktur.

Taşınmaz Üzerinden Oturma İzninde Satın Alınacak Konut Değeri En Az Ne Kadar Olmalıdır?

16.11.2023 tarihinden itibaren büyükşehir veya küçük şehir fark etmeksizin tüm Türkiye’de en az 200 bin Amerikan Doları olmalıdır.

Taşınmaz Üzerinden Oturma İzni İçin Alınan Dairenin Satmak Gerekirse Hemen Satmak Mümkün Mü?

Taşınmaz üzerinden oturma izni için alınan gayri menkuller için Tapu bir kısıtlaması yapılmamaktadır. Bu nedenle istediğiniz zaman satabilirsiniz.

Gayrimenkulün Satılması Durumunda İkamet İzni Hemen Sonlandırılır Mı?

İkamet izniniz hemen sonlandırılmaz. Gayrimenkulün satış durumu göç idaresine bildirilmesi ardından İkamet İzniniz iptal edilir.

Gayrimenkulün Satılmasının Ardından İkamet İzni Yenilenebilir Mi?

İkamet uzatma başvurusu yapamazsınız. Başka nedenleriniz varsa bunlar için yeniden ikamet iznine başvurabilirsiniz.

Karı-Koca Müşterek Olarak Tapunun Sahibi Olup 18 Yaşından Küçük Çocukların Tapuda Hissesi Olmaması Durumunda Çocuklar İçin Hangi İkamet Türüne Başvuru Yapılabilir?

Müşterek tapuya sahip karı-kocaya taşınmaz üzerinden oturum izni verilirken 18 yaşından küçük çocuklara turist ikamet izni verilebilmektedir.

 Türkiye’ye Gelmeden Tapu Sahibi Olabilir Miyim?

Evet Türkiye’ ye gelmeden bir Avukata verilecek vekaletname ile tapu sahibi olabilirsiniz.

Türkiye’ye Gelmeden Taşınmaz Üzerinden İkamet İzni Alabilir Miyim?

Türkiye’ye Gelmeden Taşınmaz Üzerinden İkamet İzni başvurusu yapmanızda yasal bir engel yoktur. Avukatınız vasıtasıyla başvuru yapabilirsiniz. Ancak uygulamada mülakat esnasında göç idaresi yetkilileri başvurucuyu görmek ve parmak izini almak istemektedir. Bu nedenle başvuru esnasında hazır bulunmanız yararınıza olacaktır.

Taşınmaz Üzerinden Oturma İzni İçin Satın Aldığım Evi Bir Başkasına Kiraya Verebilir Miyim?

Oturum izni için satın aldığınız konutu kiraya veremezsiniz. Zira göç idaresine beyan edilen adres kaydınız bu konuta göre düzenlenir. İkamet başvurusunun ardından polis adres kontrolüne bu konuta gelecektir. Bu sebeple adreste bir başkasının kiracı olarak tespit edilmesi oturum izninizin iptal edilmesine neden olur.

 İkamet İzni Başvuru Değerlendirme süreci içerisinde yurt dışına çıkmak mümkün müdür?

Her defasında 15 gün içerisinde dönmek şartıyla  çıkış-giriş yapılabilir.

E-Devletten Alınan Belgeler İkamet İzni Başvurularında Geçerli Midir?

E-Devlet üzerinden temin edilen resmî kurumlarda kullanılabilir ibareli belgeler kabul görecektir.

İkamet Başvurularında Eksik Belge İçin Kaç Gün Süre Verilir?

Eksik belgelerin tamamlanabilmesi için idarece 30 güne kadar süre verilebilir. Eksik belgelerinizi belirlenen süre zarfında tamamlamamanız halinde başvurunuz işlemden kaldırılacaktır.

Farklı Bir İkamet İzni Türüne Geçiş İçin Uzatma Başvurusu Yapabilir Miyim?

Yabancılar, ikamet izninin verilmesine esas olan gerekçenin sona ermesi veya farklı bir gerekçenin ortaya çıkması hâlinde, yeni kalış amacına uygun ikamet izni talebinde bulunabilir. Geçiş başvurusu olarak yapılması gerekmektedir.

Geçerlilik Süresi Sona Ermiş Pasaport İle İkamete Başvuruda Bulunabilir Miyim?

İkamet izni için başvuracak yabancılarda, talep ettikleri ikamet izni süresinden altmış gün daha uzun süreli pasaport ya da pasaport yerine geçen belgeye sahip olmaları şartı aranır. Dolayısıyla geçerlilik süresi sona ermiş pasaport ile ikamet izni başvurusu yapılamaz.

İkamet İzni Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlandırılır?

İkamet izni başvuruları, başvurunun işleme alınmasından itibaren en geç 90 gün içinde sonuçlandırılır. Doksan günlük süre, bilgi ve belgelerin tam olarak yetkili makama teslim edildiği tarihten başlar. Sürenin uzaması halinde yabancıya bilgi verilir.

İkamet İzni Başvurum İçin Pasaport Sürem Ne Kadar Olmalıdır?

Talep edilen süreden en az 60 gün daha uzun süreli pasaport ya da pasaport yerine geçen seyahat belgesi sahibi olmanız gereklidir.

Randevu Tarihinden Önce Vize/İkamet Sürem Bitmiş Oluyor, Sorun Olur Mu?

Randevu tarihinden önce vize ve ikamet izni süresi biten yabancılar, başvuru formu ile randevu gününe kadar ülkemizde kalışınıza izin verilir.

İkamet İzni Başvurum Reddedildi, Nasıl Bir Yol İzlemem Gerekmektedir? Tekrar Başvuru Yapabilir Miyim? 

İkamet izni talebinin reddi, iznin uzatılmaması veya iptali, yabancıya ya da yasal temsilcisine veya avukatına tebliğ edilir. Tebligatta, yabancının karara karşı itiraz haklarını etkin şekilde nasıl kullanabileceği ve bu süreçteki diğer yasal hak ve yükümlülükleri de yer alır. Ayrıca ikamet izni başvurusunun reddedilmesi halinde 6 ay içerisinde aynı kalış amacıyla başvuru yapılamamaktadır. Yasal süreniz devam etmekteyse farklı bir kalış amacıyla başvuruda bulunabilirsiniz.

İkamet İzni Başvurusuna İlişkin Harç Bedeli Ve Belge Bedeli Ödemeleri Nereye Yapmam Gerekiyor?

İkamet izni harcı ile belge bedelini, E-İkamet sistemi üzerinden kredi kartıyla sanal POS kullanarak, süreksiz vergi tahsil eden vergi dairelerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı veznelerine veya Maliye Bakanlığının anlaşmalı olduğu bankalara (Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bank) başvuru numaranızı bildirerek ödeyebilirsiniz. Bankalarda yapılacak ödemeler için kullanılan kodlar şu şekildedir: Kart Bedeli: 9207, Vize Harcı: 9234 , İkamet Harcı Bedeli: 9233.

İkamet İzni Başvurusunda Bulundum, Süresi Hangi Tarihten İtibaren Başlatılır?

İkamet izni, vize ya da vize muafiyeti süresinin sona erdiği tarihten, talep halinde müracaat tarihinden itibaren başlatılır. Süresi uzatılan ikamet izni, önceki izin süresinin sona erdiği tarihten itibaren başlar. 

İkamet İzni Başvurusunu Şahıs Veya Firmalar Aracılığıyla Yapabilir Miyim?

Yabancılara ilişkin iş ve işlemler sadece vekaletnamesi olan Avukatlarla aracılığıyla takip edilmektedir. Bunun dışında kalan şahıs ve firmalar aracılığıyla işlem yapmanız mümkün değildir.

İkamet İzni Başvurusunu Yabancı Adına Bir Başkası Yapabilir Mi?

İkamet izni başvurularının yabancı tarafından bizzat yapılması esastır. Bu başvurular, yabancının yasal temsilcisi veya vekâletnameye haiz avukatı aracılığıyla da yapılabilir.

İkamet İzni Harç Miktarımı Ve Belge Bedelini Nereden Öğrenebilirim?

Yabancılar, e-İkamet sistemi üzerinde başvurularını tamamladıklarında ödemeleri gereken harç miktarı hesaplanmaktadır. Ayrıca başvuru formu üzerinden de kontrol sağlanabilir.

İkamet İzni Harç Ve Kart Bedelimi Ne Zaman Ödemeliyim?

İkamet izni ilk başvurularında, geçiş başvurularında ve uzatma başvurularında harç ve kart bedeli randevu tarihinden önce ödenmelidir.

İkamet İznim Varken Yurt Dışına Çıktım, Yurt Dışından İkamet İznine Başvurabilir Miyim?

İkamet izni başvuruları henüz yurt dışından alınmamaktadır. Yurt dışında bulunduğu sürede ikamet izni süresi biten yabancılar, iki ülke arasındaki vize rejimine göre ülkemize giriş yaptıktan sonra elektronik ortamda ikamet iznine başvurabileceklerdir.

Kısa Dönem İkamet İzne Başvuru Yapmak İstiyorum İki Yıl Süre Talep Edebilirim Fakat Sağlık Sigortaları 1 Yıl Geçerlidir Bu Durumda Ne Yapabilirim?

Yapılacak olan sağlık sigorta şirketinin 1+1 yıllık sigorta yapması halinde 2 yıl ikamet izni talebinde bulunulabilir yada 2 yıllık Genel Sağlık Sigortası yaptırılabilir.

Mevcut İkamet İzninin Uzatılması İçin Ne Zaman Başvuruda Bulunulması Gerekmektedir?

Uzatma başvuruları, ikamet izni süresinin dolmasına 60 gün kalmasından itibaren ve her koşulda ikamet izni süresi dolmadan önce yapılır.

Pasaport Değişikliği Gerçekleştirildiği Taktirde Bildirimde Bulunmak Gerekir Mi?

Pasaport değişikliği yapan yabancıların 20 iş günü içerisinde İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. 

Randevu Günümde İl Göç İdaresi Müdürlüğüne Gidemezsem Bir Yaptırımı Var Mıdır?

Başvurunuz işleme alınmaz. Yasal süreniz devam ediyor ise yeni bir randevu alarak randevunuza katılabilirsiniz. Yasal süreniz sona ermiş ve ilk başvuru yapmış iseniz vize ihlalinden, uzatma başvurusu yapmış iseniz ikamet izni ihlalinden hakkınızda işlem yapılır.

Vize Sürem Bitti Kaç Gün İçinde İkamet İzne Başvuru Yapabilirim?

Vize-vize muafiyet süresi bittikten sonra 10 gün içinde yapılan online başvurular değerlendirmeye alınır.

İkamet İzni Belgesi Geldiğinde Adresimde Değildim, Belgeyi Nereden Temin Edebilirim?

Eğer adresinde bulunamayıp belge teslim edilemez ise adresine en yakın PTT şubesinde belgenin teslim alındığı tarihi takip eden ayın son gününe kadar şubede bekletildikten sonra bağlı bulunan ilin il göç idaresi müdürlüğüne iade edilmektedir.

Pasaport Eşleşmeme Hatası Alıyorum Ne Yapabilirim?

Türkiye’ye giriş yaptığınız pasaport türü bilgisini (Hususi, Umuma Mahsus, Diplomatik teyidi sağlanmalı) girmeniz gerekmektedir. Özel bir durumunuz neticesinde edinilen bir pasaport değilse umuma mahsus seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir. Pasaport/seyahat belgesi alanına Türkiye’ye giriş yaptığınız pasaport bilgisini girmeniz gerekmektedir. Ülkemize giriş yapmış olduğunuz pasaportun süresinin sona ermesi veya kaybolması nedeniyle ülkemizden çıkış yapmaksızın yeni bir pasaport temin etmiş olmanız halinde Türkiye’ye en son giriş yaptığınız pasaport bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Geçerlilik tarihine ise yeni pasaportunuza ait bilgiyi yazabilirsiniz. Çifte vatandaşlığınızın bulunması durumunda ülkemize en son giriş yaptığınız pasaport bilgileriniz ile işlemlerinize devam etmeniz gerekmektedir. Türkiye’de doğan yabancı çocuklar için temin edilen pasaportta giriş çıkış kaydı bulunmayanların ilgili İl Göç İdaresi Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir. e-İkamet başvurusu sırasında bilgilerini girdiğiniz pasaport ile ülkemize giriş yaptığınız pasaport bilgilerinin eşleşmemesi halinde harfli/harfsiz ve boşluklu/boşluksuz olarak tüm varyasyonlar denenmesi gerekmektedir. Bu numara içerisinde pasaportunuz nasıl yazılmış ise aynı şekilde giriş yapmanız gerekiyor. 2007 yılından önce ülkemize giriş yaparak bu tarihten sonra çıkış-giriş kaydı olmayan yabancıların ilgili İl Göç İdaresi Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir. Ulusal kimlik kartları ile ülkemize giriş yapan ve pasaporta sahip yabancıların ilgili İl Göç İdaresi Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir. Ülkemize giriş kayıtlarında uyruk kısmı “HYM” ya da “Haymatlos” “Vatansız” olan veya Mültecilere Mahsus Seyahat Belgesi ile ülkemize giriş yapan yabancıların ilgili İl Göç İdaresi Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir. Güney Sudan, Demokratik Kongo gibi GöçNet sisteminde bulunmayan ya da farklı isimle bulunan ülkelerin olması ve e-İkamet sisteminde eşleşme olmaması sebebiyle başvuru yapamayan yabancıların ilgili İl Göç İdaresi Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir.

 

Saygılarımla;
Avukat Muhammed Fırat Selçuk
Selcuk Law Firm & Hukuk- Danışmanlık

Not: Makalemizde yapılan izahlar, ilgili kanunlar çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alarak hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir yorum bırakın

Son Makaleler

İran'daki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi
İran’daki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi 2024
Haziran 21, 2024
Lübnan’daki Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması
Lübnan’daki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi 2024
Haziran 21, 2024
Irak'taki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi
Irak’taki Boşanma Kararının Tanınması ve Tenfizi 2024
Haziran 21, 2024

Etiket Bulutu

5 yıl ikamet şartıyla vatandaşlık Amerika 'daki Boşanma Kararının Nüfus Kütüğüne Tescil Başvurusunu Kimler Yapabilir? Amerika'daki Boşanma Kararının Nüfus Kütüğüne Tescil Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir? AVUSTURYA'DAKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİL BAŞVURUSU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR? AVUSTURYA'DAKİ BOŞANMA  KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİL BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR? BELÇİKA'DAKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİL BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR? BELÇİKA'DAKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİL BAŞVURUSU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR? BELÇİKA'DAKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİLİ BAŞVURUSU Belçika'daki boşanma kararının Türkiye'de tanınması Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığını Kazanmak İçin Şartlar Nelerdir Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Gerekli Belgeler Fransa'daki boşanma kararının Türkiye'de tanınması FRANSA'DAKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİL BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR? FRANSA'DAKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİL BAŞVURUSU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR? FRANSA'DAKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİLİ BAŞVURUSU Hollanda 'daki Boşanma Kararının Nüfus Kütüğüne Tescil Başvurusunu Kimler Yapabilir? Hollanda'daki Boşanma Kararının Nüfus Kütüğüne Tescil Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir? Hollanda 'daki Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması Fransa'daki Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması ikamet izni reddi ikamet izni ret kararına karşı dava Korunma Mavi karta kimler başvurabilir Mavi kart nedir Mavi kart sahiplerinin hakları nüfus hizmetleri kanunu 27/a nedir Nüfus Hizmetleri Kanunu 27/A Nedir Nüfus Hizmetleri Kanunu 27/A Nedir Suriyeliler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanabilir Mi Sınır Dışı Edilme TANIMA TENFİZ DAVALARINDA GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME NERESİDİR? tanıma ve tenfiz davası nedir Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir? TÜRK VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİ SEBEBLERİ Türk vatandaşlığı kazanma türleri Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNUN REDDİNE KARŞI İPTAL DAVASI Vatandaşlık Yabancı boşanma kararının nüfusa işlenmesi Yabancı Boşanma Kararının Nüfusa İşlenmesi Yabancı Boşanma Kararının Nüfusa İşlenmesi yatırım yoluyla türk vatandaşlığı Çalışma izni başvurusu nasıl ve nereye yapılır İngiltere'deki boşanma kararının Türkiye'de tanınması İNGİLTERE'DEKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİL BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR? İNGİLTERE'DEKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİL BAŞVURUSU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR? İNGİLTERE'DEKİ BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜĞÜNE TESCİLİ BAŞVURUSU

Ara